View Single Post
  #833  
Vechi 13.11.2014, 22:08:27
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-o rugăciune îi cerem lui Dumnezeu să ne păzească „și de războiul cel dintre noi”. Cum să ne apere, însă, dacă noi îl provocăm? Cu adevărat, bine zice Yasmina, că de aceea sunt românii atât de dezbinați în străinătate; pentru că cel mai mare dușman al românului este fratele său.

Dacă au plecat, cu siguranță le este și greu, și cu siguranță dor, căci altfel n-ar ține să păstreze legătura cu noi, cu țara și cu limba lor, cu credința lor, inclusiv prin intermediul acestui forum. Poate că nu sunt de invidiat. Eu nu mi-aș dori să fiu în locul lor, să trăiesc departe de neamul meu și de țara în care mă simt acasă.

Și nu cred că trebuie judecați pentru alegerea pe care au făcut-o, indiferent de motivele pentru care au plecat. Cei mai mulți dintre ei sunt oameni care luptă și muncesc din greu, având acolo o concurență mai serioasă decât aici.

De folos ne-ar fi și nouă, iar pentru ei o mângâiere, să le arătăm că le suntem frați/surori, iar nu dușmani. De prea multe ori am văzut pe acest forum creștin un spirit de excludere a „celuilalt” pe diverse motive: că-i ateu, că-i eretic, iar acum că a plecat din țară.

Suntem mai săraci cu fiecare om pe care îl îndepărtăm. Raiul este cu atât mai fericit, bucuria din el este cu atât mai mare cu cât în el vor fi mai mulți oameni.
Imi cer scuze pentru mesajele mele plicticoase. Dar daca o singura persoana il citeste fara sa caste de plictiseala eu voi fi multumita.

Cu adevarat, noi provocam razboiul. Nici mie nu-mi place, dar provocarile astea sunt greu de rabdat. Nu am un spirit razboinic si nu-mi doresc razboi.
In afara de cele 2-3 postari mai acide nu am jignit pe nimeni niciodata. Se poate verifica.

Pana acum eu nu am vazut pe forum spiritul acesta de excludere. Chiar am avut ceva remuscari ca sunt prima care atinge acest subiect sensibil. "M-am riscat" dar nu mi-e frica si nici rusine de ce am spus.
Daca Admin-ul considera ca trebuie sa fiu banata nu comentez.

Oricum e loc destul loc sub soarele raiului. Incapem cu totii. Raiul ne asteapta pe toti.