View Single Post
  #115  
Vechi 26.10.2016, 00:51:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai Igor tu esti ca martorul ala al lui Iehova pe care in sfarsit cand l-a primit cineva in casa, a spus ca habar nu are ce sa spuna, ca nu a ajuns niciodata asa de departe, el era invatat sa fie tinut la usa. :)

Inteleg ca l-ai citit pe Sf. Ioan Gura de Aur si te-a insufletit dar asta pentru ca el avea har si "era de meserie" ca sa zic asa. Asta era darul lui, predica extraordinar. Si eu cred la fel. Dar asta nu inseamna ca toti avem darul ala si nu inseamna ca trebuie sa facem practica pe ceilalti. Scrie si in Biblie : " Nu vă faceți voi mulți învățători, frații mei, știind că noi mai mare osândă vom lua." Pentru cei ca tine a spus apostolul acele cuvinte. Pentru ca multi citesc tot felul de chestii si pe urma isi inchipuie si ei ca-s mari predicatori si ca au ce sa-i invete pe altii. Asa au aparut si sectele si de aia exista si la noi in ortodoxie o brambureala in care fiecare decide el cine-i sfant si cine-i eretic si asa mai departe. :)

Eu zic ca ar fi bine sa incerci sa te domolesti si sa devii si tu ca mine un bun ascultator. Cred ca poti fi bun crestin si daca esti bun ascultator, nu e obligatoriu sa fii tu cel care vorbesti si restul sa asculte.
Reply With Quote