View Single Post
  #120  
Vechi 26.10.2016, 14:20:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Intentia de a te calugari e una iar a pleca de capul tau, fara a intra cu binecuvantare de la duhovnic in ascultare intr-o manastire, este inselare diavoleasca.

Incet, incet cercul se face din ce in ce mai mic. Preotie nu. Casatorie nu se stie. De calugarie nici n-a fost vorba.
Vrei sa fii doar asa, ca un fum?! Ca diavolul asta vrea, sa te scoata din biserica, de langa duhovnic si sa-ti faci voia dupa cum iti dicteaza el.
Ce ramane deci?

... impaca viata noastra; Doamne miluieste-ne pe noi si lumea Ta si mantuieste sufletele noastre, ca un bun si de oameni iubitor.

Daca nu asculti de duhovnic, te asteapta vremuri grele.
Soră, de ce nu mă iubești?
Sau consideri că dacă-mi dai în cap bobârnace, mă iubești? Așa crezi că a făcut și Hristos cu Apostolii?
Sau așa se manifestă iubirea ta, ca femeie?
Trebuie să vorbești ca o soție iubitoare, ca o mamă jertfitoare. Așa e mântuitor unei femei să se poarte cu toți oamenii.

Dacă ești din Biserică, mă dojenești pedagogic și ești dispusă să-mi dai cuvânt, ca să mă lămurești de greșeala mea, nu impui cu posesivitate. Aia nu-i nici dojană, nici pedagogică, nici Biserica.

Îi faci să creadă pe cei care citesc că nu am binecuvântare. Deci smintești. Și minți. (poate fără să vrei, din cauza neiubirii)
Cine ți-a spus ție că nu am binecuvântare?
Arată-mi-l ca să-l întreb de unde știe sau de ce minte.
De ce gândești în locul meu?
Frumos și cu bun simț, cu dragoste adică, era să mă întrebi: Frățior, ai binecuvântare? Nu cumva pleci de capul tău?
Dar tu vi și împrăștii pe aici certitudini, convingeri, că tu ești sigură că eu n-am binecuvântare. Și mă iei și în șuturi, că de ce nu am binecuvântare?
Am spus deja că am binecuvântare de la duhovnic.

Dar fiindcă te iubesc și pe tine și pe duhurile mândriei cu care te lupți, vă mărturisesc, fără să am nimic de ascuns, că am binecuvântare din 4 locuri: părintele duhovnic, doi episcopi din țară, foarte dragi mie și părintele Iustin Pârvu, decând era în viața pământească, binecuvântare expres cerută pentru a merge în Sfântul Munte Athos, de la toți și primită. Și mulți alți preoți cu care am vorbit, care s-au bucurat, m-au încurajat și mi-au cerut rugăciunile mele pentru ei, ale mele ticălosului, care nu fac nici cât o ceapă degerată.

Dialogul între oricine, oriunde, oricând, are ca scop construirea și mântuirea reciprocă, sau măcar ajutorul reciproc, ca descoperire reciprocă, deci să învățăm unii de la alții, fie noi păgâni, atei, eretici, gnostici, creștini, mireni, preoți, diaconi, episcopi.
Dacă nu, cel puțin creștinii ar trebui să facă așa, cu ceilalți oameni.
Un episcop are foarte multe de învățat de la un mirean de exemplu și de la oricine, dacă amândoi își pun filtru pe Hristos.

Deci tu dacă nu vrei să ne construim reciproc, de ce-mi vorbești? Care-i scopul?
Ca să-mi dăruiești ce? Acuzații nefondate, sau fondate pe ură? Nu-i bine ce faci surioară. Fi mai atentă. Fi plină de iubire, de rugăciune, de îngăduință, poartă neputințele care le vezi în celălalt, că poate defapt, îți dă Domnul să vezi neputințele tale.
Ai făcut rugăciune înainte să scrii postarea ta? Sau consideri că dacă scrii o rugăciune în postare, ai rostito înainte de-a scrie postarea?
N-ai rostit nicio rugăciune înainte de postarea ta.

Și îți spun că am primit binecuvântare de la episcop și pentru preoție (nu spun cine, că nu l-am întrebat pentru ai spune numele, și poate nu va dori să-l fac public) deci pentru preoție și implicit o parohie cu mulți oameni spre păstorit și îngrijit: "Căsătorește-te mai repede, că vreau să-ți dau parohia X". Dar căsătoria, ca și călugăria, nu le putem face de duzină, din emoție sau sentiment, că vrăjmașul atunci abea aștepată să te doboare.
Trebuie să dobândești expriență în lupta cu el, apoi să poți alege limpede.
Deci de unde știi că n-am binecuvântare pentru preoție? Iar dacă vorbesc aici, nefiind preot, greșesc? Ar trebui să vorbească numai preoții? S-ar desființa forumul. Sau ar fi doar o sursă de informare, fără replică, o agenție de știri.
Deci gândește, soră, cât de bine poți gândește înainte să scrii ceva. Iar limpezimea gândirii, o dă rugăciunea în smerenie. Singura care aduce harul. Și prin care dacă vorbești, poți fi de folos mântuitor altora, care vor vrea să primească ceva, nu cei mândrii, care nu primesc.

Te-am rugat să-mi spui ce-i cu postările alea prin care smintești pe cei care citesc aici, cu "falsul misticism" și "patologii" din căpșorul tău.
Nu numai că nu mi-ai răspuns, dar acum vi cu această postare... Cuvintele unei noi sminteli.

Te rog măcar, străduiește-te, în ce măsură poți, să ai grijă în viitor la ce spui. Că nu faci altora rău, ci ție îți faci rău. Nu față de postarea asta, ci de orice cuvânt al tău, până la sfârșitul vieții tale pământești, urmărește mântuirea celuilalt, caută-L pe Hristos în celălalt, sau silește-te să îmbunătățești măsura lui, că vei primi pârgă și va crește și măsura ta.

Te îmbrățișez cu sărutare sfântă.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai Igor tu esti ca martorul ala al lui Iehova pe care in sfarsit cand l-a primit cineva in casa, a spus ca habar nu are ce sa spuna, ca nu a ajuns niciodata asa de departe, el era invatat sa fie tinut la usa. :)
Îîhmm, mulțumesc că mă compari cu un eretic. Cârcotaș mai ești, iuliu. Nu-i tocmai bine... :)

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Inteleg ca l-ai citit pe Sf. Ioan Gura de Aur si te-a insufletit dar asta pentru ca el avea har si "era de meserie"
M-a însuflețit nespus de mult. E sfântul meu de suflet, preferat.

Dar apoi ai greșit cumplit. Nu "era" de meserie. Ci este.
Când Domnul crează un suflet, nu încetează să mai existe acel suflet, nu va trece niciodată în neființă. Mai ales dacă acel suflet se sfințește, în Hristos, în Biserică, sau dacă se blesteamă, luptând împotriva Bisericii cu vrăjmașii din-afara ei, acel suflet devine apoi, râuri de însuflețire pentru Biserică sau pentru cei împotriva Bisericii.

Așadar, Sfântul Ioan Gură de Aur, nu a fost, ci este, azi, acum. Și rămâne în veșnicie. Mai ales că a intrat înafara timpului și spațiului, în Hristos, în Biserica Sa, biruitorii care sunt în Ceruri și vin pe pământ să ajute pe cei care caută și doresc ajutorul lor.

Ia o carte de-a Sfântului Ioan Gură de Aur, deschide și citește. El, Sfântul, va fi adus de Duhul Sfânt, în duh, în mintea ta. Te va umple de bucuria și dragostea lui, te va sprijini, întări, construi, ridica și lumina.

Primește cât mai mulți Sfinți, în mintea ta, în inima, în ființa ta, că făcând astfel, vei lucra mai ușor pentru mântuirea ta.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote