Subiect: Desene animate
View Single Post
  #9  
Vechi 21.04.2011, 10:35:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Sunt cu totul de acord!
Dar tocmai aici e problema: ce fel de atentie?
O varinta este sa le dam atentie prin desene animate de genul celor propuse de Florin Ionut in lista lui. Toata stima pentru Florin! Il consider un om bun si un bun crestin, mie imi sunt de folos real postarile lui pe acest forum, folosesc prilejul sa imi exprim cele mai bune sentimente fata de el. DAR ACESTE DESENE SUNT LUMESTI! Frumoase, cu mesaje pozitive, de acord. Dar nu sunt in duhul Saptamanii Patimilor.
Si ce putem face, in acest caz? oare chiar nu avem solutii? oare suntem condamnati la ambivalenta sau disociere? Oare Biserica nu ofera nimic pentru copii? Ii lasa oare la cheremul educatiei pre-crestine sau de-a dreptul atee?
Asa s-ar putea intelege... Si totusi cred ca avem solutii.
Va rog sa imi permiteti sa va ofer solutiile pe care le-am gasit eu, ca simpla varianta alternativa:
1) Exista pe piata, in librarii, povestiri foarte frumoase in carti cu excelenta realizare grafica, despre vietile sfintilor: Sfantul Ioan Botezatorul, Sfantul Mare Mucenic Gheorghe, Sfantul Dimitrie, Sfanta Parascheva. Am citit impreuna cu copiii aceste povestiri si am petrecut alese clipe de traire crestina, inclusiv satisfactii estetice datorate desenelor exceptionale si harului de povestitor al autorilor.
2) Sunt tot in librarii carti cu jocuri si exercitii, foarte amuzante prin detalii grafice si nu numai, care "prind" la copii, cu tematica crestina. Chiar si un copil care nu are parinti crestini se poate bucura de parcurgerea acestor carti, fapt verificat de mine cu unii dintre prietenii copiilor mei.
3) Exista casete si cd-uri, in librarii si pe net (asta nu am cautat, inca, dar am aflat ca exista), cu muzica si alte forme artistice foarte potrivite pentru prescolarii si scolarii din familiile crestine.

Personal nu am nimic impotriva desenelor animate (ma refer la lista frumoaselor povesti pe care le-a amintit Florin-Ionut) dar simt ca e cuvenit ca noi parintii crestini sa facem un efort de a integra pe copiii nostri in atmosfera Sfintelor Sarbatori. Acest lucru e cu adevarat posibil. Dumnezeu sa ne binecuvinteze!

P.S. Va cer iertare, tuturor, pentru tonul iritat in care m-am exprimat in prima mea postare. Anxietatea mi-a jucat feste. Iertare, tuturor, va cer, pentru slabiciunea mea!
Dedicație

Desenele animate sînt o formă a artei cinematografice. Ca în orice domeniu, există desene animate de calitate și desene proaste - care sînt și cele mai multe din păcate. Ideea este să le selectăm pe cele care merită atenția și, din cînd în cînd să le facem copiilor cadou o oră jumate de bucurie. Să nu mă înțelegeți greșit: eu acasă nu mai am Cartoon Network pe televizor sau Jetix sau alte canale care au luat-o razna complet și irevocabil. Efectiv, nu mai am ce să văd pe cablu la capitolul ăsta.

La fel spune și soția, la fel ca și dumneavoastră: copiii au mai multă nevoie de lectură. Trebuie să fie învățați să citească de mici carțile specifice copilăriei, pentru că este un lucru necesar pentru dezvoltarea lor intelectuală și educativă. Printre acestea e clar că a fi bine să citească și cărți creștine, cum ar fi Biblia pentru copii cu istorioarele importante repovestite și alte cărți asemenea. Numai că, dacă părinții nu au mai citit o carte de cînd erau în școală, atunci cine mai poate avea asemenea dorințe și pretenții de la odraslele proprii?

Trebuie să fie integrați de mici în atmosfera Bisericii, cu Taina Spovedaniei și a Împărtășaniei. Mă uit la mine în parohie, la fiecare Liturghie părinții merg cu copiii la demisolul bisericii unde așteaptă momentul întîlnirii cu Hristos. E plin de copii acolo, o gălăgie constantă, de nedescris! Nu demult au fost instalate două televizoare mari unde se vede transmisă slujba în direct de la etajul unde stau cuminți cei mari. Dar de fapt acolo se vede mai bine Raiul, la nivelul lor, unde e hărmălaia de pe lume... :)

Doamne ajută și ne învață să fim echilibrați și cumpătați! Și dă-ne să înțelegem că postul duhovnicesc nu se termină la Paști, ci la capătul vieții cînd va fi Trecerea (Paștele) spre viața de veci.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 21.04.2011 at 10:38:25.
Reply With Quote