View Single Post
  #7  
Vechi 22.03.2024, 23:34:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Asemănător cu topicul despre ortodocșii români din Ucraina cred că e bine să existe un thread și despre ce se întâmplă în Rep. Moldova deoarece există multă propagandă rusă menită să nască confuzie și neclaritate.

Termeni:
  • Mitropolia Basarabiei - Mitropolie românească
  • Mitropolia Moldovei (sau „Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove”) - Mitropolie rusă

Noi avem Mitropolia Basarabiei care e parte din BOR și are jurisdicție asupra Basarabiei (Rep. Moldova) precum am avut încă din timpurile lui Alexandru cel Bun și ale Sf. Ștefan cel Mare prin mitropolia românească a Moldovei din veacurile XIV-XV. Patriarhia rusă a înființat o nouă „Mitropolie a Moldovei” care pretinde că este singura Biserică canonică în Rep. Moldova, deși ei au apărut în sec XIX când rușii ne-au furat teritoriile, pe care le-am recuperat la Marea Unire.
Jurisdicția Patriarhiei Române acolo a fost întreruptă după Pactul Ribbentrop-Molotov, când Basarabia a fost cedată de Carol al doilea - rușilor, apoi vorbim totuși de o lipsă de continuitate, un vid între 1944-1990.

Ce s-a întâmplat 46 de ani, au continuat oamenii să se mântuiască pe acolo, erau valide slujbele sau nu, inclusiv mitropolitul Petru de Bălți a fost botezat acolo de preoții din mitropolia Moldovei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote