View Single Post
  #18  
Vechi 28.07.2011, 17:57:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios?
Si la concluzia asta ai ajuns de capul tau sau citind concluziile Sinodului al III -lea ecumenic de la Efes?
Sau sa intelegem ca esti crestin in sensul in care Sinoadele ecumenice sunt niste capricii ale istoriei crestinismului..
Chiar sunt curios ce ai inteles tu prin cuvantul "Ortodox" pe care ti l-ai trecut la profil.
Poate ar trebui sa cerem adminului sa dea permisiunea sa folosesti cuvantul in cauza doar daca treci un test despre ABC -ul ortodoxiei..
Tu l-ai pica fara doar si poate.
Cand folosesti cuvantul “eretic” trebuie sa ai tact, pentru ca in sens figurat el inseamna si “necredincios” sau “pagan”. Am intuit bine in primul post, postura de “Mare Inchizitor”, care stie cine e ortodox adevarat (tu) si cine nu (eu, altii) ti se potriveste. Ma opresc aici, esti genul de om cu care eu nu doresc sa-mi pierd timpul dialogand, “sablonarea mintii ” te impiedica sa te deschizi , sa faci minimul efort de a intelege ce a dorit sa spuna celalalt, fara a-l suspecta de falsa credinta. Din acest moment eu iti dau “ignore”, deci te scutesc de reply-uri la postarile mele de pe acest forum.

Iti recomand sa citesti: Despre pacatul trufiei
http://apologeticum.wordpress.com/20...catul-trufiei/
Dumnezeu sa ne dea intelepciune la toti pentru a fi demni de chemarea Sa!

Citat:
Catalin2: Si presupun ca multi nu cunosc ce inseamna eretic, care nu e o injuratura.
Erezie este orice eroare dogmatica fata de cea revalata. Mai evidenta e cea care a si fost discutata de un sinod.
Stiam ca nu e un termen injurios, insa m-am precipitat la inceput, datorita modului sarcastic in care a fost taxat dl.Theodor, deci am perceput replica lui AlinB in acelasi ton cu prima pe care i-a adresat-o. Va multumesc pentru explicatiile detaliate.

Last edited by ioanna; 28.07.2011 at 18:45:09.
Reply With Quote