View Single Post
  #19  
Vechi 29.07.2011, 14:42:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand folosesti cuvantul “eretic” trebuie sa ai tact, pentru ca in sens figurat el inseamna si “necredincios” sau “pagan”.
Este o confuzie a DEX -ului.
Fara doar si poate cei care l-au facut nu prea erau teologi, nici nu s-au obosit sa consulte unul.
Dar macar tu ai putea sa o faci, adica daca te consideri asa mintoasa, trebuie sa ai si niste baze pe care sa asezi impresiile astea..

Citat:
Am intuit bine in primul post, postura de “Mare Inchizitor”, care stie cine e ortodox adevarat (tu) si cine nu (eu, altii) ti se potriveste.
Dar poate nu-L consideri si pe Dumnezeu "Mare Inchizitor" ca a tras o linie intre bine si rau?
Si linia aia nu este unde vrei tu?

Nu cred ca meritam dar ma bucur tare mult ca ma numeri impreuna cu ceilalti 200 "Mari Inchizitori", Sfintii Parinti de la Sinodului al III -lea ecumenic de la Efes, care l-au osandit pe Nestorie pentru erezia lui si impreuna cu el toti care i-au urmat si ii vor urma peste timp.

S-a ridicat cumva acea osanda, au venit ei cumva intre timp la dreapta credinta?

Citat:
Ma opresc aici, esti genul de om cu care eu nu doresc sa-mi pierd timpul dialogand, “sablonarea mintii ” te impiedica sa te deschizi , sa faci minimul efort de a intelege ce a dorit sa spuna celalalt, fara a-l suspecta de falsa credinta.
Puteai sa te opresti chiar inainte sa scrii postarea asta lipsita de continut. Ti-ai fi facut un serviciu.
Nestorie nu a fost "suspectat" de falsa credinta (stramba credinta e mai corect) ci a fost clar osandit.

Ca sa fii genul de om care sa poarte un dialog (cum ii vezi pe altii pe aici, indiferent de pozitia care o sustin) trebuie sa ai habar de cate ceva, dar in cazul tau..

Citat:
Din acest moment eu iti dau “ignore”, deci te scutesc de reply-uri la postarile mele de pe acest forum.
Mi-ai frant inima :)
Stai linistita, daca tu ai urechile infundate, va servi de exemplu pentru altii ca tine, nu atat de putini din pacate.

Citat:
Iti recomand sa citesti: Despre pacatul trufiei
http://apologeticum.wordpress.com/20...catul-trufiei/
Sa-i lasam pe altii sa judece care sufera de pacatul trufiei.

Dar ce amuzant, tocmai tu sa dai link la un blog in care "ortodoxia" se afla la cealalta paguboasa extrema fata de tine.

Daca mai sapai putin pe acolo poate gaseai si link -ul asta:

" Și luându-l, l-a dus într-un loc întunecos, cu miros urât și cu foc și îi arătă în mijlocul focului pe Nestorie și Teodor, pe Eutihie și Apolinarie, pe Evagrie și pe Didim, pe Dioscor și pe Sever, pe Arie și pe Origen și pe alți câțiva.

- Iată, îi spune acela ce i s-a arătat, acesta-i locul pregătit ereticilor și celor care hulesc pe Sfânta Născătoare de Dumnezeu și celor ce urmează învățăturile lor. Dacă-ți place locul, rămâi în credința ta! Dar dacă nu vrei să încerci chinul acesta, vino la Biserica cea Sfântă și Sobornicească, așa cum ți-a spus Bătrânul. Căci îți spun : chiar dacă ai săvârșit toate virtuțile, ajungi în locul acesta dacă n-ai dreaptă credință."

Last edited by AlinB; 29.07.2011 at 14:44:56.
Reply With Quote