View Single Post
  #562  
Vechi 01.09.2012, 23:24:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dvs. credeti in existenta satelitilor geostationari si imponderabilitatea la bordul lor? Daca da, cum de credeti? Daca nu, ce valoare poate avea demonstratia pe care ati aplaudat-o?
Există sateliți, doar că modul lor de funcționare nu cred că este cel făcut public. Nu stau nemișcați în imponderabilitate, ci sînt menținuți la o anumită altitudine într-o stare de echilibru aparent de către o sursă de energie neconvențională sau "orbitează" deasupra Terrei propulsați de aceeași energie. Cu alte cuvinte, tehnologia de la bordul lor este mult superioară celei prezentate publicului.

Ceea ce susțineți voi, că au fost lansați pe orbită și acolo traiectoria le este ajustată prin metode de genul fîs-fîs, adică hai să ne jucăm de-a conservarea impulsului funcție de poziția zilnică a Lunii și a Soarelui - păi asta e o explicație fantastico-ridicolă pe care eu unul n-o s-o înghit. Cum de altfel nici așa-zisa decolare fîîîîîîîîs a modulelor selenare n-o s-o cred în veci și pururi, domnule Tartaruga...

Dumneata ți-ai pus vreodată problema funcționării acestor sateliți cu o precizie și o fiabilitate suficient de mari ca să poată furniza date corecte despre poziția unui navigator de pe Pămînt? Și aici mă refer la aparate GPS pentru publicul larg, care au o precizie de ordinul metrilor sau chiar mai proastă, nu la cele folosite în sistemul militar.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.