View Single Post
  #1  
Vechi 13.04.2013, 13:22:54
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit Legile UE vs traditiile crestin ortodoxe

Am cateva nelamuriri in cazul in care ai un deces in familie si as dori un raspuns din partea cunoscatorilor...adica a celor care au trecut recent prin problemele de acest gen sau a celor care desfasoara o activitate in domeniu: preoti parohi din orase mari, persoane care au afaceri in domeniul serviciilor funerare sau personae care au avut recent vreun deces in familie...deci cei care isi dau cu presupusul din auzite sau din propria imaginatie rog respectuos sa se abtina...nu ma intereseaza comentariile si parerile neavizate.
MULTUMESC anticipat pentru intelegere.

1. Tinand cont ca de cativa ani Romania face parte din UE, a trebuit sa se conformeze la tot felul de legi si reguli ale acestei Uniuni.
Astfel stie cineva daca exista la ora actuala vreo lege care sa oblige/ impuna crestinului orthodox sa isi duca defunctul la capela si sa nu il mai tina in casa 3 zile, asa cum spune Traditia si invatatura ortodoxa?

2. Stie cineva cat costa oficial si legal o inmormantare?...adica daca exista un pret standard al Patriarhiei...ca restul stiu si eu.

3. In cazul in care am un deces in familie si nu am spatiul necesar in casa pentru parastas si nici persoane care sa ma ajute sa pregatesc parastasul in acele momente, pot apela la vreo biserica/ manastire/ firma de pompe funebre/ restaurant...etc?
Mentionez ca zona care ma intereseaza este in Bucuresti, sectorul 1-Bucurestii Noi/Chibrit/ Chitila/ Pajura si as fi bucuroasa daca cineva imi poate da un indiciu ca in acea zona as putea apela si gasi ajutor in acest sens daca as avea nevoie pe viitor.

P.S De asemeni va rog sa nu ma sfatuiti prin a merge personal sau a da telefon...asta stiu deja insa sunt motive care ma impiedica deocamdata sa o fac si doresc sa fiu informata cat de cat din timp cam ce am de facut in cazul in care....deocamdata am cautat pe internet tot ce ma intereseaza insa raspuns la intrebarile de mai sus inca nu am gasit....de aceea am apelat la acest forum si sper sa existe printre forumisti persoane avizate care sa poata da un raspuns asa cum am solicitat.

Inca o data va multumesc anticipat si va doresc post usor si fara ispite in continuare.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote