View Single Post
  #2  
Vechi 13.04.2013, 14:42:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ma conformez dorintei tale si isti dau numai un mic sfat din experienta mea proprie.
Nu am informatii despre legislatia actuala si nici despre preturi.

Asadar:
1. Legat de parastas. Nu stiu exact la ce anume te referi, ca sunt multe obiceiuri.
Eu am fost invatata si asa am si facut, pentru ca tot asa, n-am avut spatiu si ajutor, numai la biserica si am impartit apoi.
Am facut coliva, am cumparat vin si suc. In rest am facut pachetele cu alimente, chifla, fruct, dulce. Le-am impartit dupa slujba.
In rest am mai impartit 2-3 farfurii cu mancare calda, la un parastas, pe la oameni saraci care locuiau pe strazile din vecinatate.

Am fost la o manastire de maici de pe langa Bucuresti, nu mai stiu cum se chema (Pasarea ?). Pe langa Cernica in orice caz. Si acolo am dus grau si zahar, faina (nu mai stiu, au trecut anii) si am platit pentru mai multe colive/pomeniri, cum fac ele.
Am dus si haine de la persoana decedata si le-am lasat. Aveau nevoie de ele pentru nevoiasii si bolnavii care veneau la ele.

Mai este ceva: la mine decesul persoanei a fost mai in vara si a trebuit sa aduc acasa pe cineva de la Medico-Legal sa faca imbalsamare.

Pomenirea si parastasele mai apoi se fac dupa puteri/posibilitati si e mai bine sa dai la oameni saraci. Unii am auzit ca organizeaza la restaurant. Dar cred ca ar costa destul de mult.

Sper sa-ti fie de folos.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote