View Single Post
  #17  
Vechi 24.12.2020, 08:36:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am spus si eu de mai multe ori, ceea ce scrii tu de cativa ani tine de conceptiile new-age. Daca o sa citesti despre new-age o sa vezi ca tot ce scrii regasesti acolo, de acolo sunt, chiar daca tu preiei informatiile din diferite surse. Stiu asta pentur ca si eu am avut aceste conceptii inainte de a deveni credinsios, cocnpetii preluate din diferite carti si alte surse de informatii. Concaptiile new-age tin de paganism, cei ce le-ai initiat au fost influentati de religiile orientale (hinduism, budism etc.) Aceste conceptii spun ca toate religiile sunt la fel si la fel de bune, ca zeii sunt egali. Adica exact conceptiile din hinduism, paganism. Cei ce au aceste conceptii cred ca stiu multe, mai multe decat ce afirma crestinismul, dar e de fapt un regres, nu un progres, o revenire la religiile pagane de acum cateva mii de ani, dinainte de crestinism.
Pană la urmă creștinismul ce este? Nu tot pe ruinele iudeo-greco - roman s-a format.Tocmai asta este înșelarea, să crezi că doar tu, ca religie, ca individ, ca credință deți adevărul, iar restul se inseala, sau ar fi în minciună.

Ce contează de unde este informația, atâta timp cât ea afirmă un adevăr?
Adevărul nu se găsește în cărți, credințe, religii,pentru ca acestea doar vorbesc despre el, însă nu îl dețin, îți oferă doar ghidare în căutarea personală, colectiva și planetara a acestuia.

Cand vom accepta ca și altul care gândește, crede, simte, trăiește diferit de noi, este egalul nostru, este la fel în ochii legii divine, umane s.a.,atunci putem vorbi despre progres.

Doar pentru ca tu ai găsit adevărul personal, pacea, liniștea în cadrul credinței tale nu înseamnă că ceilalți care încă caută sau cred diferit ar fi în eroare.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote