View Single Post
  #74  
Vechi 17.04.2021, 21:16:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanutB Vezi mesajul
Salutare, am avut o depresie in cautarea unui job in luna februarie, oriunde ma duceam nu ma simteam in stare si tot asa pana am facut greseala a plati pe cineva online sa mi citeasca in tarot ce se va intampla cu viata mea sau ce viitor voi avea , acela din urma zicand sa mi caut un duhovnic si sa ma spovedesc, zis si facut, dupa ce m am spovedit mi am luat canon ca am tot pacatuit pana acum de toate, ce m a apasat mult a fost desfranarea. De cand am inceput sa citesc canonul usor usor au inceput sa mi vina in minte ganduri de hula ingrozitoare catre Credinta si Biserica, din pacate s-au amplificat atat de tare incat nu dormeam cu zilele asta daca 2 3 ore pe seara sa numeste dormit, pana la avea atacuri de panica puternice si in urma unei crize am ajuns din pacate la psihiatrie. Am primit tratament
pt 6 luni dar parca nu are nici un efect decat pt atacurile de panica, gandurile imi sunt impregnate in minte si de fiecare data cand vad o icoana o cruce, ma duc la biserica sau pur si simplu ma bantuie cele mai terifiante ganduri de hula. Am citit comentariile acestei postari si nu stiu cum sa procedez cel mai ok ca sa scap de ele sau sa le atenuez cumva.

Multumesc anticipat.
Bine ai venit!

Aceste ganduri vin ca urmare a faptului ca sufletul se pocaieste, se curata de murdaria in care traia si nu da satisfactie trupului ca ma inainte. Daca ai trai ca mai demult (cand nu erai preocupat de curatenia sufletului), atunci hula nu te-ar mai deranja ca acum, cand acorzi sufletului atentia pe care atunci o acordai trupului.

17. Căci trupul poftește împotriva duhului, iar duhul împotriva trupului; căci acestea se împotrivesc unul altuia, ca să nu faceți cele ce ați voi.(Gal5,17)

Dupa parerea mea nu ai ce sa faci ca sa scapi de ele,nu ai cum sa faci sa nu mai vina, insa de tine depinde sa nu le tolerezi, sa nu le dai ascultare,sa nu te complaci in ele si sa nu le dezvolti. Trebuie sa le faci fata, sa le ecranezi si sa multumesti ingerului tau pazitor atunci cand reusesti, nu te panica fiindca nimeni, repet, nimeni care-i in trup nu se poate sustrage tantatiilor si asaltului lumii materiale; nici Iisus n-a putut deoarece era in trup, insa le-a respins pe toate.

As putea sa sugerez ca atunci cand gandurile de hula vin, sa te gandesti concret la Iisus(ce simte El) cum i Se bat piroanele cand e rastignit, cum e impuns cu sulita in coasta, cum Se roaga catre Tatal: "Iarta-i ca nu stiu ce fac!" (sau altele asemenea)

13. Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.(Mt24,13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote