View Single Post
  #44  
Vechi 05.10.2021, 13:47:26
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nietzsche, dă-mi voie sa, remarc ca ești un tip foarte simpatic, inteligent, amuzant și aduci asa un strop de curiozitate mistico-filosofoca foarte curajoasa, expresivă și îndrăzneață...
Hai sa fim seriosi. Eu, unul nu ma iau in serios, chiar ma privesc mai mereu ironic,daca nu as face asa prostia ar bate la usa si eu falos i-as ridica un templu. Cum obisnuia sa spuna Cioran, "de ce trebuie sa iau totul, asa in serios? Sunt doar un accident." Sunt doar vorbe, toata filosofia este o trancaneala cu sclipiri ici-colo. Dar, daca esti capabil sa observi acele sclipiri, inveti cum sa ridici cortina si sa privesti stelele, poate chiar si sa le analizezi. Sunt peste tot, in jurul nostru, formeaza o harta catre o comoara ascunsa, o piatra filosofala a subconstientului, a cunoasterii de sine. Filosofia pt multi nu e mare lucru, dar pe mine m-a ajutat sa fac o ordine in gandurile si actiunile mele, sa iubesc micile placeri ale vietii, placerea de a trai, vointa de viata a capatat un sens in mine. Si multumesc acestui fapt existential dumnezeului creator, oricare ar fi acesta, daca ar exista sau nu, pt ca nu il cunosc insa sunt fericit si implinit in aceasta stare.


P.S. De fiecare data cand sunt pe acest forum, am impresia ca sunt in anul 2000, asa de antic si de demult mi se pare acest format si probabil ca si este. Un aer retro ce imi provoaca o anumita incapacitate de a scrie. Eu, care scriu eseuri peste eseuri aici efectiv ma blochez. Nu prea imi prieste...
Reply With Quote