View Single Post
  #8  
Vechi 06.10.2013, 23:08:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa te intareasca! E greu, dar te poti ruga pentru el de acolo de unde esti.
Si eu mi-am pierdut bunica acum vreo doi ani si o perioada nu am fost in stare sa merg la cimitir. Macar ca era o persoana foarte credincioasa, tot mi-am facut multe griji legate de mantuirea ei, am vorbit cu preoti, am pus multa lume sa se roage... In general, se dau sarindare (40 de liturghii) la manastiri, se fac pomenirile, se face multa rugaciune (Psaltire, acatist pentru adormiti, paraclis), totul cu credinta si cu dragoste. Chiar daca o fi fost om mai necredincios, tu ai datoria, ca nepot al lui, sa te rogi mereu pentru el si sa iti amintesti de el cu dragoste.

Acum poti cauta o biserica si te poti spovedi, iti va fi mai usor sa treci peste durerea de a nu-i fi fost alaturi in ultimele clipe. Cand te vei mai linisti, peste cateva luni, poate o sa vezi altfel lucrurile. Altfel, ce sa facem, mergem mai departe, cu lumina primita de la ei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote