View Single Post
  #45  
Vechi 18.08.2017, 23:22:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Stimate domnule,
Daca doriti scrieti-mi in privat si va fac o lista cu toti cei care mi-au scris si exemple de mesaje plus motive pentru care i-am refuzat. Nu stiu ce apare pe comunitatea crestina dar credeti-ma ca nu mi-au scris o duzina de oameni nu inteleg de unde ati scos ideea asta.
Punctual nu mă interesează să zâdărăsc omul și sensibilitățile lui.
Deasemenea nu-mi doresc să văd eu ce ți-au scris, îți respect intimitatea și integritatea, eu vorbeam și pentru alte fete care mai citesc în ideea că un thread e un topic general din care se informează și alții care chiar nu ajung să scrie niciodată pe forum și care citesc la ani după ce e postat topicul.
Cred că în general sunt femei în Biserica noastră care nu se căsătoresc pentru că inspiră o atmosferă glaciară celor care ar fi interesați de ele sau și mai rău disprețuiesc, înțeleg că nu e cazul tău și îmi cer scuze pentru judecată, întrebarea cu bilanțul de refuzați era o temă de reflecție cum m-am obișnuit să lansez, la care nu e musai să se răspundă, era pentru consultarea forului interior.

Mai sunt și femei care se plâng jumătate de viață că nu și-au găsit soțul și după ce-și găsesc, cealaltă jumătate de viață se plâng la duhovnic că nimic nu face, nici chiar așa nu e bine să ceri ajutorul lui Dumnezeu, El să-ți trimită și după să fi veșnic nemulțumit sau să vezi că nu ții pasul duhovnicește și să ajungi să-l faci habotnic încuiat etc.

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Va spun sincer ca nu sunt genul de om care sa nu ia in seama pe nimeni.Ultimul meu prieten avea probleme fizice, avea probleme cu vederea si multe altele, dar a fost un om bun si atat.Asta a contat pentru mine.Cei care l-au vazut l-au desconsiderat, dar mie nu mi-a pasat nici de acest aspect.Insa a trebuit sa plece din orasul in care sunt eu si a hotarat sa ne despartim ,Nu cred ca sunt nici pe departe o persoana pretentioasa.
E bine, te rog nu-ți pierde bonomia și noblețea.

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Daca a fi pretentioasa inseamna ca am nevoie sa fiu cu cineva cu care sa am ce discuta, mai mult decat @ buna ce faci cum e vremea @, inseamna ca sa ma ierte Dumnezeu, da sunt pretentioasa.La acest baiat cu care am fost m-a atras faptul ca era un om de caracter si inteligent. Va spun sigur ca am intrat si pe site-uri de matrimoniale si e haos ce e pe acolo.Cam putin cu caracterul si cu inteligenta foarte putini.Da,am nevoie sa discut cu un barbat si despre o carte, ceva, o expozitie de pictura sau fotografie.Am pretentii prea mari? Nu cred.AM fost o persoana educata si mi-au placut lucrurile frumoase, cartile si arta .Nu am pretentia sa fie un intelectual cu care sa comentez la nu stiu ce mare nivel,dar macar sa fi citit cateva carti la viata lui.Am pretentii chiar atat de mari???? E grav atunci.
Nu ai pretenții mari dacă numai acestea sunt, tu știi, poți să ai pretenții și în privința caracterului bărbatului cu condiția ca și ceea ce tu oferi să fie pe măsura a ce ceri, așa e o lege a echității nescrisă.

Am auzit tot felul de povestiri cu siturile matrimoniale, a mai fost pe net o încercare a unor mireni de a face un site pentru matrimoniale creștine ortodoxe, dar a fost un eșec situl nu avea trafic, cum mă și așteptam de altfel și știu că treaba cu matrimonialele confesionale e mai mult în lumea protestantă și musulmană din Occident, nu e specifică duhului Bisericii noastre.

Cât privește matrimonialele alea non-religioase sunt cea mai de jos speță, un loc insalubru unde poți da de tot felul de nebuni, nu știu cine s-ar ancora în ele.

Eu nu sunt de acord cu ideea de matrimoniale religioase, pentru că se pot strica căsnicii așa, se pot vâna mai ușor femei singure și vulnerabile de către escroci sentimentali și pe lângă asta nu este o chestie specifică ortodoxiei, dar înțeleg și respect faptul că unii oameni își doresc să facă o căsnicie creștină lucru tot mai rar.

Uneori intenția e bună dar dracul deturnează pe drum, alteori sunt tineri onești care anunță că doresc să se căsătorească și alții din „preacucernicie” înțeleg să-și bată joc și să urle în gura mare că „cutare caută, vai săracul sau săraca” de parcă e ceva de ocară a vrea să intri în rânduială, de aia nu prea e bine să-ți cauți nici prin interpuși, sunt tot felul de oameni cu frustrări pe partea căsătoriei care nu înțeleg nimic, dar care cred că se pun deasupra dacă strigă că x sau y e interesat de căsătorie.

Singurul lucru care îți rămâne e nădejdea la Dumnezeu să-ți cunoști din viața reală soțul unde îl poți observa de la gestică, tonalitate, igienă personală până la alte detalii de finețe, până la urmă dacă e să-l găsești se ciocnește el de tine ca Mioara Grigore de soțul ei pe holurile școlii unde erau amândoi profesori.

Poate îl întâlnești într-un pelerinaj cine știe, e nevoie de femei creștine care cu abnegația și dăruirea lor să miște substratul creștin al țării în care trăim și vă rog nu vă pierdeți speranța de a trăi și să nu vă îndoiți vreodată că nu ați merita lucruri bune, pentru că după se pică pe panta auto-desconsiderării și a stimei de sine reduse la fel de periculoasă pentru că se va abuza emoțional de voi .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.08.2017 at 00:24:19.
Reply With Quote