View Single Post
  #14  
Vechi 20.02.2021, 12:45:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Ai avut o relație grea, toxică, care te-a stors pe tine de energie psihică și emoțională, vrând să faci bine altuia te-ai periclitat pe tine.
Nu degeaba se spune că nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită.

Totuși cred că ieșirea din situația asta nu e să urăști, ci să te detașezi de acel moment.
Dacă nu ai făcut-o spovedește și ce ai pățit la duhovnic pt ca să poți să te eliberezi de povara acestui eșec, spune de fiecare dată că vrei să uiți și să ștergi acest eșec care e ca o piatră de moară pentru o viitoare relație.

Ești o femeie puternică din moment ce ai putut să faci tot singură, să întreții o casă, să faci reparații.

Cred că trebuie să te detașezi pentru că altfel vei pleca mereu cu greutatea asta de picior și cu frica de eșec în alte relații.

Eu cred că o să găsești un bărbat care să te aprecieze, pentru că ești o femeie atașată, care ține la casă și la relație.

Nu poți să faci casă cu cineva care deja vine cu probleme psihice, oamenii trebuie să-și rezolve propriile probleme înainte de căsătorie nu să le ducă și în căsătorie, căsătoria e pentru oameni sănătoși psihic care pot să ducă alte lovituri ale vieții care vor veni negreșit în calea lor, dacă deja pleci cu un bagaj slab, ce să mai faci.

Știu un om care pentru că era doar inginer agronom a fost jignit de viitoarea soacră, că ”fiica mea nu poate să ia un agronom de soț”, că ei îi trebuie un judecător, un avocat, cineva cu statut.

Acel om era muncitor, igienic, cu servici, cu capul pe umeri, ”vina” lui era că n-avea ”prestanță socială” și conducea mașini mai ieftine, până la urmă din cauza viitoarei soacre s-a rupt acea relație, el oricum s-a dus și și-a găsit o femeie care să-l aprecieze și e căsătorit, fata de care s-a despărțit a suferit mai mult decât el, pt că nu s-a putut detașa de sfaturile mamei.
Ironia sorții e că a ajuns și director undeva și a sporit patrimonial la câțiva ani după ce s-a despărțit și s-a așezat la casa lui cu altcineva :).

Așa că și bărbații pot fi nedreptățiți de către viitoare soacre, relația asta nocivă poate fi invers simetrică dacă mama fetei îi bagă ceva aiurea în cap, iar fata e prea influențabilă să ia o decizie de capul ei și atașarea prea mare de părinți în general te poate rupe de o potențială căsătorie, dacă nu știi când să te desparți de părinți.

E bine să nu urăști bărbații pt un episod nociv, pentru că-ți îndepărtezi și un posibil bărbat lângă care să simți împlinirea căsătoriei, care să te facă să simți vibrație nu repulsie.

Eu nu cred că ești o femeie ratată, ești o femeie puternică și ar fi păcat să faci vreun gest necugetat la disperare, luptă cu viața asta pentru oamenii de bine care țin cu tine, pentru anonimii bine intenționați care te apreciază și nu asupri niciodată un bărbat pe nedrept ca să te răzbuni pt o relație aiurea din trecut.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.02.2021 at 23:41:05.
Reply With Quote