View Single Post
  #10  
Vechi 27.06.2009, 19:41:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intre timp am citit ceva pe acest site, dar e f.putin. Pacat.
Ba, eu cred ca ar avea multe de facut si azi, diaconitele, chiar fara botezul femeilor si ce mai faceau inainte: citete, strana, ajutat la slujbe (pe oameni) de botez, nunta sau parastase.
Dar am avazut ca erau niste conditii pentru ele: sa fie fecioare (iarasi si iarasi aceeasi istorie, dar poate azi s-ar mai schimba) si ceva cu 40 ani n-am inteles din text daca atunci sunt numite, sau ce.
In primele secole existau multe slujiri in Biserica, cu rugaciune de punere a mainilor, diferite de cea de preot si diacon. Unele erau specifice timpului si nu ar putea fi reinfiintate, dar ar putea fi reinfiintate adaptandu-le la nevoile actuale, pt ca orice crestin este madular al trupului lui Hristos si primeste diverse carisme pe care le-ar putea pune in slujba Bisericii.

Diaconitele de altadata indeplineau intr-adevar functii de care in zilele noastre nu mai e nevoie in acelasi fel - de ex. chiar la catehizarea si botezul feleilor adulte, in zilele noastre nemaiexistand despartire asa mare intre barbati si femei. Insa ele ar putea indeplini alte functii. Este o teoloaga care se numeste Fitzgerald si a scris o carte si mai multe articole despre asta (se gaseste in engleza).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote