View Single Post
  #1  
Vechi 04.11.2009, 17:25:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Unhappy Cantaretii care ne deranjeaza

Trebuie sa deschid subiectul asta.

Se gasesc destul de rar biserici unde canta toata lumea in cor. Ma refer la raspunsurile care se dau, dar si la cantece aliturgice. Este foarte frumos si inaltator totodata sa participi la o asa slujba, simti ca esti intr-o biserica adevarata - si aici ma refer la comuniunea credinciosilor care se roaga impreuna Lui Dumnezeu.

Insa de cele mai multe ori, exista un cor undeva la etaj care canta dirijat de cineva sau exista dascalul si inca vreo cativa pe langa el la strana care canta si stiu sa cante. Eu fac parte din marea majoritate a celor care nu canta, care de fapt canta in gand impreuna cu ceilalti. Problema este ca de multe ori sunt cateva voci razlete care canta in biserica, unele placute si altele mai putin placute. De fapt as putea sa le clasific in voci neplacute pe cele izolate, care-ti tipa in ureche cateodata, avand in vedere aglomeratia de la Liturghie mai ales.

De doua ori am avut curajul sa le spun: nu va suparati, de ce nu mergeti sa cantati impreuna cu corul? Sau la strana daca era cazul? Si le spuneam politicos, cu tot respectul, straduindu-ma sa nu ii deranjez cu propunerea mea. Prima data nu am avut succes desi nenea nici macar nu avea voce placuta, a doua oara am avut desi alt nene canta corect si relativ placut.

Deci, de dragul celor care merg la biserica si nu canta, mergeti va rog si cantati la strana sau in cor, iar daca nu vreti, va rog respectuos sa va abtineti.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote