View Single Post
  #27  
Vechi 18.09.2010, 10:16:45
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit "Fericiti cei ce n-au vazut!"

"Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut!"
Am fost la o sedinta de cateheza si chiar din prima ora n-i s-a demonstrat logic existanta lui Dumnezeu. Ne-a intrebat asa: "Ce credeti ca se intampla cu un corp uman care se prabuseste de la 2000m cu o viteza de 80m/s?"
Bineinteles noi am raspuns ca "se face praf si pulbere."
Poetul Sandu Tudor, pasionat de pilotaj, s-a prabusit de la 2000m cu tot cu avion. In cadere s-a rugat la Maica Domnului si a scapat doar cu cateva zgaraieturi. Apoi s-a calugarit si a scris Acatistul Rugului Aprins al Maicii Domnului.
Ce alta dovada mai trebuie, ca Dumnezeu exista, ca Iisus exista, ca Maica Domnului exista?

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cred Doamne,ajuta necredintei mele "
"Adu mana ta Tomo,si pune-o in coasta Mea,si nu fii necredincios ci credincios"
Se vede ca Domnul nu a respins pe cei care se indoiesc de El.Atunci,pe vremea sa, era orcum mai greu sa te indoiesti de El,caci Il vedeai,si vedeai minunile Sale
Si eu am adesea indoilei .Iar a te indoi ,ce inseamna, decat a nu crede in existenta Lui?
V-as ruga sa imi spuneti ce argumente de natura logica aveti pentru a crede in Iisus Hristos ?
Si inclusiv ce argumente de natura duhovniceasca,de traire,dincolo de logica,va provoaca credinta in El ?

P.S. Cei mai avansati in ale credintei sa ma iertati daca vin cu o intrebare asa 'de baza',dar cred ca poate ajuta multora care sunt mai incepatori
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote