View Single Post
  #22  
Vechi 25.05.2013, 12:06:26
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Totuși rămân mari semne de întrebare cu privire la cauzele pentru care astfel de evenimente au loc, iar după atâția zeci de ani ortodocșii, români sau alții, știu foarte puține sau marea majoritate nimic despre cele întâmplate în Croația celui de-al doilea război mondial, foarte mulți autori fiind de acord că catolicismul are partea lui de responsabilitate în ceea ce unii numesc chiar fenomen de genocid la adresa sârbilor ortodocși, sute de mii (după unii, în special croați, doar zeci de mii) de sârbi ortodocși uciși pentru că erau sârbi și ortodocși, la care se adaugă distrugerile și furturile de biserici și darea lor în proprietatea papistașilor, torturile, convertirile forțate la catolicism (în 1944 Stepinac îi comunica lui Pius XII un nivel de aprox. 240.000 de ortodocși convertiți cu forța la papistășie), deportările. În România se știu foarte puține despre aceste evenimente la care catolicismul a dovedit încă o dată, dar de această dată în cel mai criminal, atroce și cinic mod, care este adevărata lor poziție față de Biserica Ortodoxă, "al doilea plămân al creștinătății europene", "biserica soră".

Cum este posibil, deci, ca la atâția zeci de ani, și în contextul în care există români și ortodocși și din structurile clericale care știu aceste lucruri, populația română ortodoxă să nu cunoască aproape absolut nimic despre aceste fapte (eu însumi mărturisesc că am aflat absolut întâmplător navigând la întâmplare și căutând altceva pe net, când am dat de aceste informații), doar puțini români cunoscând câte ceva despre evenimente?

Cum este posibil ca ortodocșii români, dar nu numai români, ci la nivelul chiar al Ortodoxiei, să nu se ocupe de aflarea și răspândirea adevărului cu privire la aceste crime (pe care unii istorici le numesc genocid, ba mai mult în ceea ce îi privește pe sârbii ortodocși, chiar unul motivat nu doar etnic, ci și religios, și față de care în esență și la urma urmei catolicismul nu doar că nu s-a opus, dar a mai și profitat și înșfăcat prăzile de pe urma lui, și pe care nu-l recunoaște) și cum este posibil să nu existe comemorare la nivelul întregii ortodoxii față de acești frați ortodocși care au murit în esență nevinovați, mulți dintre ei omorâți fără nicio vină, cu o cruzime inimaginabilă, chiar și de către clerici papistași, mulți dintre ei făcând parte din ordinul franciscanilor? Cum este posibil ca ortodocșii români, și nu numai, să nu caute după adevăr, în condițiile în care vedem clar tăcerea absolut criminală a mass-mediei mainstream cu privire la acest subiect, singurele informații putând fi achiziționate prin achiziții de cărți în limbi străine (nouă) și de pe internet, și cum este posibil să nu existe nimic făcut pentru memoria lor și pentru a înțelege cu cine avem de fapt de a face atunci când avem de a face cu catolicismul?

Last edited by Decebal; 25.05.2013 at 12:12:27.
Reply With Quote