Subiect: Sanatate
View Single Post
  #232  
Vechi 09.05.2015, 23:59:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Lui Florin: sa stii ca in Germania nu se acopera de la casa de sanatate postul.
Nu stiu daca in vreo alta tara.
Exista intr-adevar aici o dieta, un soi de post pe baza numai de lichide: supe, ceaiuri, sucuri. Insotita de plimbari la aer curat si multa odihna.
Se face numai in spital, pentru 2-3 saptamani cred. Aia poate ca este platita de casa de sanatate.
In rest, fiecare pe pielea lui.
Exact despre regimul ăsta nemțesc povestește Lestrade în cartea lui la un moment dat. Chiar el a mers să-l încerce vreo 2 săptămîni. Nemții nu au fost așa de stricți ca rușii, au preferat varianta cu foarte puține calorii în locul postului cu apă.

De fapt asta e versiunea postului ortodox care se practică acum, adică teoretic puține vegetale pe o anumită perioadă. Și dă roade, da, dar nu așa de puternice ca postul ăla biblic, original, străvechi.

Oamenii au falsa impresie că a face restricții la caloriile zilnice, a ține așadar o dietă oare care e mai ușor decît a posti cu adevărat dpdv al foamei. Ei bine, e mult mai grea o dietă, oricare ar fi, pentru că este o continuă înfometare. Or înfometarea nu e totuna cu postul, iar postul nu e nicidecum o dietă.

Sînt foarte curios cum de s-a modificat tradiția Bisericii vizavi de partea cu posturile, făcînd regulă universală din singura excepție prezentă în VT unde s-a menționat un scurt ”post” strict cu vegetale. Probabil e o problemă fără soluție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote