View Single Post
  #445  
Vechi 15.04.2010, 09:28:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
In Vechiul Testament sunt o groaza de exemple si de situatii in care nu doar se sugereaza, ci chiar se spune ca femeia e "supusa" barbatului.
Și în Noul Testament e tot așa. "Femei, supuneți-vă bărbaților voștri !" Dar duhul mândriei și răzvrătirii a înșelat mereu oamenii: bărbați și femei. Și în Legea Veche, și în Legea Nouă. Neascultarea de soț este una din formele prin care Adversarul operează în inima femeilor.

Citat:

(...) mi se pare ca egaleaza femeia cu barbatul si o ridica la rang de suflet. (...)
Întotdeauna, și în Vechiul și în Noul Testament femeia a fost egală cu bărbatul și ar fi o enormitate a spune că Vechiul Testament nu considera că femeia are suflet.

Citat:
Daca o femeie comitea adulter, era ucisa cu pietre; daca un om gresea cu acelasi pacat, nu patea nimic.
Fals. Erau uciși cu pietre și femeia, și bărbatul. Asta, apropo de studiu biblic. Chiar și astăzi bărbații adulteri și femeile adulterine primesc aceeași pedeapsă în țări bazate pe morala musulmană, moștenitoare legitimă a moralei Vechiului Testament.

Citat:
dar si eu am incetat sa mai pun semnul egal intre Biserica institutionalizata si divinitate.
Asta, apropo de duhul mândriei și răzvrătirii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.04.2010 at 09:31:07.
Reply With Quote