View Single Post
  #8  
Vechi 12.06.2011, 17:19:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si sa ii dea rasplata pentru suferinta indurata!

Melissa, stii ce trebuie sa faci: sa dai sarindare (liturghii pe 40 de zile; unele manastiri o pot pomeni si zilnic la parastas) la cat mai multe manastiri, sa ii faci randuiala cuvenita, sa ii cititi Psaltirea la capatai pana o ingropati, sa nufaceti poamna cu tot satul, ca la nunta... Si ce dati de poamna sa fie cu lumanare. Trebuie multa rugaciune si milostenie, mai ales in primele 40 de zile. Apoi va fi pomenita tot anul si asa mai departe...

E foarte bun si ajutator acatistul pentru cei adormiti. Aduce foloase nebanuite. Eu l-am citit, de cand a murit bunica, aproape in fiecare zi, pana la Pasti. Tot postul mare l-am citit si m-am rugat sa imi arate daca a fost iertata si a ajuns in rai (asa se cere, printre altele, in acatist). Si mi-a aratat, in a treia zi de Pasti.
Maica Domnului e buna mijlocitoare. SA iti dea Domnul putere sa treci si peste acest necaz si sa o porti in suflet mereu! Cu totii ne ducem, conteaza cum ne-am dus viata si ce am lasat dupa noi!

Ai aici niste sfaturi practice, poate vei afla ceva nou - http://ortodoxie.3x.ro/diverse/Carti...rmantarea.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 12.06.2011 at 17:45:12.
Reply With Quote