View Single Post
  #7  
Vechi 11.07.2010, 19:19:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de brokeneagle Vezi mesajul
Va multumesc mult, doar o ultima nelamurire:

Parintele Cleopa vorbea despre faptul ca daca pui pe cineva care a injurat de cele Sfinte la Sf. Liturghie, de exemplu, e pacat. Se referea in sensul de a nu pune pe cei atei, care au trait invrajbiti impotriva lui Dumnezeu, sau foarte foarte strict? Pentru ca in privinta asta am dubii, nu sunt sigur dar cred ca e posibil sa fii auzit din gura celor raposati si cuvinte mai putin placute. Bunicul saracu, nici macar nu stiu daca a apucat sa se impartaseasca pe patul pe moarte, a murit din cauza unui accident
Se referea la cei vii. Nu avem voie sa ii trecem la liturghie pe cei necununati, pe cei care nu sunt ortodocsi si care sunt in pacate grele (aici se inscrie si luarea numelui Domnului in desert). Bine, unii ii trec si pe acestia, dar o fac pe seama lor. Pentru cei morti, stiu ca nu ii putem pe cei care s-au sinucis si pe cei care au murit in alta credinta, dar in rest... Pune-l pe bunic la liturghie, ca mare bine ii faci!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote