View Single Post
  #7  
Vechi 15.05.2016, 20:32:26
tundc8 tundc8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am patit situatii, cand mi-am schimbat felul de a vedea un anumit lucru, sau o problema, in urma unei anumite situatii de viata,sau citirii anumitor povestioare etc.
Ex."Mergeam cartind ca nu am ce incalta,cand... am intalnit un om care nu avea picioare."
Povestea de mai sus arata printre altele, ca nu stim sa ne numaram binecuvantarile.

O alta situatie.
Era in urma cu vreo douazeci si ceva de ani.I se lua un interviu unei persoane care fusese cu un spital de campanie(era asistenta parca) in Somalia intrr-o perioada a razboiului civil sau dupa, nu mai retin exact.
Este intrebata la un moment dat ,care este cel mai mare castig al ei, dupa perioada asta de vreun an sau doi ?
O intreaba daca banii ? Cei care mergeau erau platiti in dolari,dar ea spune fara ezitare, ca nu banii, ci faptul ca a plecat, din ceea ce ea zicea ca e ca un Iad( cand a plecat din Romania asa credea ea) si s-a intors intr-un Rai( cand a vazut ce era in Somalia si s-a intors inapoi).
In sensul ca a realizat ca ceea ce se plangea, inainte de a pleca de aici, erau nimicuri,a vazut nenumarati copii si oameni, care principala problema era sa manance macar odata in zi.Sau cum se punea problema suprravietuirii acolo.
La fel povestioara de mai sus, arata la fel, ca nu stim sa apreciem ce avem si asta datorita faptului ca nu avem ceva sau cineva, cu care sa ne comparam.

As dori mult sa imi spune-ti si voi, situatii cand v-ati schimbat brusc modul de a gandi, sau de a vedea o anumita problema.Un mod de a gandi pozitiv ptr voi, si util ptr suflet.As dori sa aud parerea voasstra, atat a celor de mult la credinta, cat si a celor veniti de curand.Traiesc cu parerea ca voi auzi lucruri deosebite si foarte utile.
Slavit sa fie Domnul!
Putini sunt multumiti in ziua de azi cu ce au, toti aspira la mai mult, lacomia e mare, competitia la fel.

Adevarul e si ca noi trebuie sa ne comparam intotdeauna cu cei mai sus decat noi, pentru a putea sa progresam, altfel, daca ne comparam cu cei de mai de jos, ramanem pe loc sau regresam chiar.
Reply With Quote