View Single Post
  #122  
Vechi 04.09.2010, 22:44:02
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Eu in scoala generala+liceu am facut in total 11 ani de engleza. Daca pui si engleza din faculta', se fac 13 si mai sunt de facut.

Cum ai vrea sa evit expresii in engleza daca efectiv am invatat mai mult la engleza decat la romana?

Si asa sunt multi, in romania se face foarte multa engleza. Majoritatea care au facut scoala dupa revolutie cam stiu engleza...

Si-n plus, engleza se foloseste peste tot. Primul ar fi calculatorul, in care este dificil sa te descurci daca nu stii macar un picut de engleza. Si majoritatea expresiilor sunt in engleza in "lumea online". Varianta in romana e abracadabranta. Si sunt si multe expresii intraductibile, sau care suna aiurea rau in romana, etc.
My dear, n-am făcut nici un an de engleză la școală, am învățat această limbă de unul singur, conștient de faptul că astăzi "trebuie". Eu nu am spus în sens peiorativ romengleza și nu am acuzat pe nimeni de nimic. E ca și cum le-aș cere socoteală dacilor de ce au început să folosească cuvinte și propoziții latinești în limba dacă.

'"Majoritatea care au facut scoala dupa revolutie cam stiu engleza". Știu și eu engleza la nivel mediu, atât cât să-mi dau seama cât de corectă e engleza pe care o știu o parte din absolvenții de liceu din România (gramatical și nu numai). A propos: în limba română cuvântul "aplicație" are un sens bine determinat, dar pentru cunoscătorii de astăzi ai limbii engleze, ei depun aplicații (ei aplică) pe la firme și ambasade. Aceasta e marea problemă: traducerea ad litteram a cuvintelor englezești ne aduce în situația de a caricaturiza limba română (chiar mă gândeam să realizez o colecție de cuvinte traduse impropriu în limba română de cei care "cunosc" engleza dar nu-și cunosc limba maternă).
Asta ca fapt divers...
Și eu folosesc limba engleză și amestecul acesta de română - engleză, sau, mă rog, romengleza (cuvântul ăsta te deranjează?, poți folosi altul). Cum ai spus și tu, sunt expresii englezești care nu pot fi traduse (adaptate) în română cu exactitate sau ar suna "ca pasta" (zic eu).

Revin: am spus romengleză pentru că nu știu cum se va numi limba care se va vorbi peste 120 de ani în acest spațiu mioritc. Fără nici o acuzație, fără nimic. E doar o constatare. O limbă este un organism "viu" care evoluează cu sau fără voia ta, cu sau fără voia mea. De multe ori, un cuvânt care era greșit în trecut astăzi este acceptat ca fiind corect. De ex., în urmă cu câteva decenii, în clasa întâi mi se spunea că este este corect să spui " clasa întâi" și nu "clasa a-ntâia" cum se acceptă astăzi chiar de către profesori. Sau mai nou aud în mass-media "două ianuarie" ca fiind corect. Mie-mi scârție în urechi, dar vor deveni norme prin utilizarea lor generalizată.

Ei bine și cuvintele de origine engleză vor fi asimilate în limba română ori adaptate limbii române (există ofsaid, corner, pulovăr etc. de multă vreme). Cool nu mai are mult până se va scrie cul, slide probabil slaid, site, cred că am văzut pe undeva și sait. Iar cuvintele englezești pătrund rapid și definitiv în limba noastră, sunt asimilate rapid de către tineri și nu numai. Chiar eu folosesc zilnic cuvinte de origine englezească în conversație. Și am mai spus: nu am făcut o singură oră de engleză în școală.

Rău sau bine? Identitate națională? Asimilare? Nu știu. Dar dacă am vedea un român de peste 120, cred că ne-ar părea ca un om care vorbește o engleză stricată. E o presupunere și sunt convins că nu prea departe de adevăr.

Asta s-a întâmplat și cu limba dacă de-a devenit atât de repede limbă română: a asimilat extrem de reprede limba unei "civilizații citadine", înfloritoare", comparativ cu "civilizația pădurilor" geto - dacă. Astăzi, nu ne lamentăm noi cât de subdezvoltați suntem față de americani sau englezi? Și nu le acceptăm valorile necondiționat fără să înțelegem mare lucru din spiritualitatea lor? Nu asta au făcut dacii? Și destul de repede...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote