View Single Post
  #123  
Vechi 04.09.2010, 22:44:57
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la Microsoft, a doua limba vorbita este romana.

Daca romanii aia ar fi avut sanse de afirmare aici in tzara, poate ar fi stat altfel lucrurile.

http://www.foroswebgratis.com/tema-n...90-1590533.htm

Cum spunea cineva odata "in Romania te mananca specificul national"...



Nu zic ca-i rusine sa fii roman, dar e doar o stare de fapt, nu vad de ce sa ne batem cu pumnu' in piept pt asta. Suntem romani si gata. Sunt multe chestii care nu merg bine. In primul rand nu exista respect pt viatza, de orice fel. Spitalele, sistemul de justitie care-ti ia orice drept de autoaparare, sistemul de invatamant "ramolit" si uns cu spagi si nepotism...

E de inteles emigrarea asta in masa. Si e de inteles sa nu vorbesti romana pe strazi in alta tzara din moment ce vanzatoarele stau in spatele tau la orice pas cand aud vorba romaneasca...

Acum cativa ani, pe e-bay, de sarbatori, era anunt scris mare, nu cumparati de la romani,aveti mare grija, etc. Au dat la tzepe romanii de-au speriat si e-bay-ul.

Si hai sa nu ne amagim ca ar fi toti tigani. Or fi si tigani, da-s multi romani, romani pusi pe "smecherii", tzepe si "combinatii".

Si romanii care muncesc cinstit cam baga-n sperieti lumea cand taie porci in fata blocului, asculta muzica si fac gratare asa de nebuni fara sa intrebe vecinii daca ii deranjeaza sau nu, si alte chestii de-astea. Ca asta e, romanii sunt nascuti tarani.

Comunismul a distrus adevarata elita, adevaratii intelectuali, si a produs pe banda "falsi intelectuali", tarani de oras.

A fi taran nu-i ceva rau, dimpotriva, vb aia, "meserie sfanta". Dar cam toti mutati la oras si-au imaginat ca ce-i in jurul blocului e tot un fel de "fundu' curtii". Si-asa a ramas mentalitatea. Adica oriunde s-ar duce. De-aia a si luat cuvantul "tzaran" sens peiorativ.

Evident sunt si exceptii, dar... hai sa fim realisti. Suntem, romani, ok. Dar de ce sa ne mandrim cu asta? am facut ceva sa "castigam" totlul asta, e vreun privilegiu?...


Asa ca in fatza la toate chestiile astea, mi-e egal ce neologisme si expresii se folosesc. E chiar ultima dintre problemele Romaniei, cred.
Reply With Quote