View Single Post
  #637  
Vechi 19.10.2017, 22:06:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gaby2017 Vezi mesajul
tu trebuie sa pleci o perioada din mediul in care te-ai format pana acum ,asta nu mai e credinta, e deja exagerare. Si accepta barbatii asa cum sunt ei...daca pana la varsta asta nu ai gasit perfectiunea,nu o sa apara mai tarziu. Plus ca nu esti in masura sa il judeci pe cel de langa tine in ideea ca ti-ar rani sentimentele '' catastrofal'' daca nu joaca dupa cum canti tu. Lasa de la tine, fii mai maleabila...asta trebuie sa faci tu ca femeie...din unul care tie ti se pare ca e din cale afara de pacatos, sa il aduci la lumina.
Pai cica nu cauta perfectiunea. Dar sa fie "realizat profesional" macar.
Totusi nu cred ca e bine sa te iei cu unul "din cale afara de pacatos" sperand ca il vei scoate la lumina, mi se pare o prostie.

Chiar e scris o chestie interesanta:

" Fericit este cel care locuiește cu femeie înțelegătoare și care cu limba n-a alunecat și care n-a slujit celui mai puțin vrednic decât sine." (Ecclesiasticul 25:11)

Restul mi se par sfaturi valide, te uiti la tine mai inainte sa ceri ceva de la celalat.

Daca tie iti sare mustarul una doua, sa nu ai pretentia ca ala sa fie atat de bland incat sa nu-ti dea ocazia - pentru ca oricum ai sa o faci si putini sunt atat de stoici incat sa tolereze la nesfarsit un temperament coleric pe care tu nu vrei sa-l infranezi.

Daca in conflicte ai o atitudine duplicitara si vicleana pentru ca sa nu-ti admiti greselile, sa nu te plangi ca barbatii care ii cunosti nu sunt perfect verticali.

Daca tu stai cu parintii si abia te ridici la un salariu mediu - sa n-ai pretentie de la celalat sa aiba casa, masina si cel putin 2 salarii medii pe economie.

etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.10.2017 at 23:49:37.
Reply With Quote