Subiect: Predica de azi
View Single Post
  #20  
Vechi 15.11.2011, 00:47:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vă invit, aici, să scrieți despre ce ați aflat la predica la care tocmai ați fost. Pericopele se repetă an după an, dar, de fiecare dată, omiliile păstorilor noștri aruncă o altă lumină asupra lor.

Astăzi, am auzit despre Pilda Talanților. Noutatea, pentru mine, a fost motivul pentru care nevrednicul care primește un singur talant îl îngroapă și pe acela. Motivul este menționat în Sf Evanghelie (după Matei): este frica. Știm că există o frică sănătoasă de Dumnezeu, aceea menționată în Pslami, în Proverbe și în alte cărți. Dar aceasta este o frică nesănătoasă, paralizantă, dată de neîncrederea în Dumnezeu, care ar putea culege de unde nu a semănat. Este o frică de același tip cu aceea a lui Adam după ce a păcătuit, care la întrebarea lui Dumnezeu "Adame, unde ești ?" răspunde: "m-am temut" (Gen 3 cu 10). Tuturor celor care au o asemenea temere că Dumnezeu i-ar putea pedepsi fără motiv, Domnul le spune: îndrăzniți !
La biserica la care am fost eu parintele a facut legatura dintre talantii pe care ni i-a dat Dumnezeu si pe care ii putem folosi pentru a fi fericiti pe lumea aceasta, si darurile Sf. Duh care ne ajuta ca acei talanti sa ii folosim si spre fericirea eterna. Cum facem ca Sf. Duh sa fie lucrator in viata noastra? Trebuie sa avem o inima si un suflet curat prin Sf. Spovedanie, care este rar bagata in seama de olandezi. Celelalte Sf. Taine. Rugaciune. Asa vom fi fericiti si pe aceasta lume si in vesnicie.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 15.11.2011 at 00:51:12.
Reply With Quote