Subiect: Predica de azi
View Single Post
  #105  
Vechi 28.08.2012, 07:35:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Excepționala predică de Duminică a episcopului vicar a fost țesută pe marginea Ev lui Ioan, cap 6, în care Isus, în fața ucenicilor Săi, vorbește despre Sfânta Euharistie. Episodul începe (In 6:24) cu ucenicii căutându-L pe Isus și găsindu-L "peste mare". Este marea tribulațiilor vieții. Isus le spune: "Mă căutați nu pentru că ați văzut minuni, ci pentru că ați mâncat din pâini și v-ați săturat." Inițierea în Taina Euharistiei îi face pe iudei să murmure. "Deci iudeii murmurau împotriva Lui, fiindcă zisese: Eu sunt pâinea ce s-a coborât din cer." Cum murmură ei ? Împotriva Lui. Din ce cauză ? Realitatea prefacerii. Ei spun, mai departe: "Greu este cuvântul acesta! Cine poate să-l asculte?" Nu este vorba despre iudeii cei mulți, din popor, de la sate, aceia care participaseră la miracolul înmulțirii pâinilor. Evanghelistul spune "ucenici", adică erau dintre aceia care deja parcurseseră oarece pași pe drumul credinței. Isus se adresează unei "populații selecționate" de ucenici. Dar ei murmură "împotriva Lui", ei spun, despre învățătura euharistică "Greu este cuvântul acesta!". Și chiar încep să plece din ceea ce era, pe atunci, biserica. Se întâmplă acest lucru și în zilele noastre. Câți creștini nu spun despre Transsubstanțiere: "greu este cuvântul acesta!" O fi chiar Preasfântul Trup și Preasfântul Sânge ? Cum adică, să ne dea Trupul lui să Îl mâncăm ?? Greu este cuvântul acesta, cine poate să-l priceapă ? Și astăzi, mulți nu numai că nu cred acest adevăr, ci îl resping, ajungând să iasă dintre ucenicii Lui. "Și de atunci mulți dintre ucenicii Săi s-au dus înapoi și nu mai umblau cu El." În final, Domnul se adresează vorbind cu "crema cremei", cu cei 12 apostoli: "Deci a zis Iisus celor doisprezece: Nu vreți și voi să vă duceți?" Nimeni nu e ținut cu forța. Poți accepta sau poți respinge ceea ce Dumnezeu învață. Apostolii răspund, ca de obicei prin vocea lui Petru. Ei rămân nu fiindcă ar fi priceput ceva din această mare Taină, ci fiindcă ei cred în realitatea ei în baza autorității lui Isus: "Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieții celei veșnice." Și totuși, nimeni nu e scutit de cădere, chiar și din "crema cremei", se va găsi unul care să plece dintre ai Lui. "Oare, nu v-am ales Eu pe voi, cei doisprezece? Și unul dintre voi este diavol!"(In 6:70) Cum este cu putință să fii chemat de Domnul, El oferindu-ți Preasfântul Său Trup, pâinea vieții căzută din Cer, și totuși să te ridici de la masă și să pleci, vânzându-L ? Este posibil, fiindcă Domnul ne vrea liberi. El ne cheamă și tot El ne întreabă mereu: "Nu vreți și voi să vă duceți?". Să avem mare grijă și, la banchetul euharistic, să fim "prin Cristos, cu Cristos și în Cristos", până la sfârșit.


__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.08.2012 at 07:39:28.
Reply With Quote