View Single Post
  #3  
Vechi 23.03.2011, 16:43:36
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Hristos in mijlocul nostru!
Este si va fi, totdeauna acum si pururea si in veci vecilor. Amin!

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Am citit in mai multe parti ca noi, ca urmasi, platim pentru pacatele parintilor, bunicilor pana la al patrulea neam? Daca au decedat neimpartasiti, noi le luam pacatele asupra noastra?

Multumesc!
Eu am inteles putin diferit treaba cu pana "mostenirea" pana la X neam. Cred ca atunci cand vine vorba de pacate treaba nu e la fel cu bunurile materiale. Am inteles ca atunci cand se spune ca "mostenim pacate" nu e vorba de pacatul in sine, ci de inclinatia spre pacat (slabiciunile) care se transmite mai departe mai ales prin educatie, dar si genetic intr-o masura mai mica. Asadar un tata caruia ii place bautura va spune si copiilor ca este bune, sau daca nu va spune le va arata prin comportament - transmitere prin educatie. Evident ca daca parintii sunt maniosi, caracterul lor se poate transmite prin gene copiilor - transmitere genetica. Cred ca fiecare dintre noi are puterea sa se rupa de cele transmise din tata in fiu prin apropierea de Dumnezeu.
Legat de spovedanie si impartasanie, nu cred ca pacatele personale se vor transmite. Asta inseamna ca cineva poate fi condamnat la iad pentru pacatele altuia, ceea ce este fals.
Toate cele bune va doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote