View Single Post
  #8  
Vechi 12.07.2011, 01:31:58
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu cred că este necesar să fii "pe aceeași lungime de undă" ca să concelebrezi Maslul cu un frate preot.
Eu, dacă aș fi preot, aș căuta anume să săvârșesc slujba cu un confrate cu care nu mă înțeleg. Eu l-aș unge pe el, el pe mine, ca să ne vindecăm.

Și dimpotrivă, dacă ar fi vorba de un mers la bere, aș declina politicos invitația cuiva cu care "nu sunt pe aceeași lungime de undă".
Nu te contrazic, domnul meu, dar ce-ar fi sa cladesc si eu rationamente zicand: eu, daca n-as fi preot...? Este un pic (macar un pic) nepotrivita aceasta abordare a fratiei tale, mai ales ca permanent dai dovada de o inteleapta asezare teologica. Nu ai de unde sa stii (deoarece nu esti preot) deci nu poti strecura ideea ca stii cum este (ca ai cunostinta), decat daca fortezi! Eu nu as sluji alaturi de un preot cu care nu ma inteleg fiindca nu ar mai fi slujire curata. Daca totusi suntem "obligati" sa o facem, mai intai i-as cere sa ma ierte fiindca sigur i-am gresit cu ceva. Daca ma iarta, voi sluji cu un frate preot cu care ma inteleg ("sunt pe aceeași lungime de undă"), daca nu ma iarta, nu slujesc si merg la duhovnic sa ma spovedesc neintarziat! Apoi iar ii cer iertare! Fac asta pana ajung sa ma inteleg cu el.

@On-topic
In baza preotiei lucratoare orice preot poate savarsi Taina Sfantului Maslu si singur, asa cum s-a mai spus, dupa randuiala si regula prezentata si in Molitfelnic. Nu poate fi ingradita lucrarea harului preotiei pe motiv ca trebuie sa fie "doua sau trei haruri!!!" care sa se combine si sa faca lucrarea Sfantului Maslu! Sfanta Traditie stabileste insa o norma care trebuie respectata intotdeauna cand nu exista impedimente neimputabile slabiciunii duhovnicesti.
Reply With Quote