View Single Post
  #15  
Vechi 24.10.2011, 09:53:00
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu asa am declarat,etnia ca fiind dac.
Sincer nu ma intereseaza genetic carei ramuri de popoare apartin,acum sunt de etnie daca.
Mai mult se pare ca genetic majoritatea fostei Iugoslavii si Bulgaria sunt tot daci/traci.
Daca e sa vezi stilul de viata si cat de pasnice au fost toate aceste trei tari,Romania,Bulgaria si fost Iugoslavie (unde pe unii i-au inselat dracii sa ii dezbine pe cei de acolo pe considerente religioase) ca toate aceste tari au avut access la mare,dar nu s-au dus sa faca colonii,ca toate aceste tari sunt ortodoxe,ca doar dacii au fost crestinati de Sfantul Andrei,etc vezi ca toate s-ar numi foarte potrivit Dacia.
Pentru noi,numele mai potrivit ar fi Dacia,nu Romania,ca doar nu suntem imperialisti,precum inselau dracii pe unii din Imperiul Roman sa fie.
Apoi presedinti de i-am avut dupa 1989,locuia vreunul in palat,sau se numea vreunul "Cezar" sau mai stiu eu ce absurditati?
Nicicum.
(Cotroceni in zicem noi "palat" dar probabil un senator din Imperiul Roman ar fi fost rusine sa aibe o locuinta asa mica,cu asa putin pamant in jur).
Indiferent de fondul genetic (adica carei ramuri de popoare apartin ca si constitutie a trupului) al locuitorilor din aceste popoare numite mai sus,cat de pasnici sunt dansii,iubitori de natura,crestini ortodocsi etc sufletele lor sunt de daci.
Nu cred ca Dacia ar fi un nume potrivit; pentru simplul motiv ca nu suntem daci. Asa cum nu suntem nici romani. Suntem un amestec de pecenegi, cumani, slavi, goti, huni si alte popoare care s-au mai perindat pe aici. Faptul ca vorbim o limba latina sugereaza ca nici una din aceste civilizatii nu a contenit prea mult pe aceste meleaguri pentru a-si impune cultura si civilizatia, ci pur si simplu au preluat obiceiurile si limba localnicilor (care pe atunci era una de "circulatie internationala").
Ce au lasat in urma aceste popoare: poporul roman si un vast vocabular de injuraturi :) (unul din cele mai bogate din lume).
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote