Subiect: Apocalipsa
View Single Post
  #10  
Vechi 12.10.2009, 11:24:27
dulgherul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Explica-ne si noua mai pe intelesul nostru.... unde reiese in biblie ca exista predestinare?
Iisus nu a fost predestinat, proorocii stiau dinainte ceea avea sa faca El. E o chestie ce tine de liberul arbitru.
Daca n-ar mai fi fost libera alegere, eram niste marionete.
Dragu/l/a meu/mea,
Imaginează-ți că nu ar fi existat nici o scriere. Mă refer la VT. Deci Dumnezeu , creatorul suprem ar fi avut altfel de plan de mîntuire prin fiul său Iisus. Acesta s-ar fi născut și în adolescență ar fi avut numai VIZIUNI, ar fi AUZIT VOCI, etc. VOCEA, pe care numai El ar fi auzito iar fi spus într-o anumită ZI: "FIULE, TU PE MINE MĂ CAUȚI"!
Cum ar fi procedat Iisus? Cum ar fi încercat să transmită mesajul oamenilor?

VT, care scrie despre acțiunile care trebuiau să se întîmple cu El este ÎNDREPTARUL acestora. Tot odată este un TESTAMENT, deci CONDIȚIONARE, care trebuia urmat cu sfințenie, fără comentarii și cîrtire, tocmai pentru a se respecta planul Tatălui ceresc.

Vezi bine, că printre mesajele transmise omenirii prin Iisus este și acela de TRIMITERE a Duhului Sfînt. Dacă știi cîte ceva din Scripturi, acestea descriu la fapte despre ...Pogorîre. Doar atît!!!!!! Nu descriu cînd și cum Duhul va lua FORMĂ pentru a PUTEA VORBI!!!! Așa cum spune Iisus în următorul verset:
Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.

Ai auzit VREODATĂ Duhul Vorbind? (de regulă cei care îl aud sînt considerați...nebuni!!!!)

Deci Iisus TREBUIA să îndeplinească CONDIȚIILE unui TESTAMENT tocmai pentru a merita CUNUNA ÎMPĂRĂȚIEI. Asta cei? Nu-i PREDESTINARE?

Dacă tatăl tău î-ți lasă o moștenire , cu condiția ca atunci cînd a dai mai departe să aibă de jur împrejur un...gard, nu-l construiești? Nu ești tu oare cel...PREDESTINAT să-l construiască? Ia mai gîndeștete.
Reply With Quote