Subiect: Reteta mantuirii
View Single Post
  #3  
Vechi 24.01.2011, 15:34:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

In primul rand, trebuie sa intelegem sensul cuvantului. Mantuire = izbavire = scapare = salvare de cel rau.

Noi cerem mantuirea de cel rau de fiecare data in Rugaciunea Domneasca. Adica vrem sa scapam de robia demonica acum, astazi, nu [numai] la sfarsitul vietii. Cerem Domnului sa ne ajute in lupa cu cel viclean, ca sa-l evacuam din casa trupului si a sufletului, invitandu-L in schimb pe El sa vina si sa cineze cu noi. Este limpede ca aceasta mantuire se realizeaza ori de cate ori de spovedim si ne impartasim, insa este numai temporara, pana la prima abatere. Atunci ii permitem iarasi vrajmasului sa ocupe teritoriul si sa ne domine pana ce ne caim si ne cerem iertare de la Cel pe care L-am alungat din templul nostru personal. Atunci ispititorul iarasi se indeparteaza si "ne mantuim" pentru moment, spre bucuria Cerului si a Domnului.

Imi placea sa citesc in Pateric cum se salutau uneori parintii, zicand: "Mantuieste-te!". In cateva istorisiri, se spunea despre frati ca aveau o anumita lucrare buna pe care o pazeau zilnic "si, facand asa, se mantuiau".

Mantuire placuta in continuare! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote