View Single Post
  #5  
Vechi 21.02.2010, 22:15:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei am gresit ca Duhul Sfant cand a venit a dat Sfintilor Apostoli sa graiasca fiecare in limba celor de ascultau.
"1.Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2.Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3.Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4.Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5.Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
6.Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa.
7.Și erau uimiți toți și se minunau zicând: Iată, nu sunt aceștia care vorbesc toți galileieni?
8.Și cum auzim noi fiecare limba noastră, în care ne-am născut?
9.Parți și mezi și elamiți și cei ce locuiesc în Mesopotamia, în Iudeea și în Capadocia, în Pont și în Asia,
10.În Frigia și în Pamfilia, în Egipt și în părțile Libiei cea de lângă Cirene, și romani în treacăt, iudei și prozeliți,
11.Cretani și arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!

12.Și toți erau uimiți și nu se dumireau, zicând unul către altul: Ce va să fie aceasta?"
Ca asa intelege omul credinta crestin ortodoxa daca ii este propovaduita in limba sa materna,pe care a invatat-o de cand era mic.
Asta inseamna asa ca simplificare ca nu sunt anulate neamurile ci ca prin credinta crestin ortodoxa,prin invatatura crestin ortodoxa,prin Sfintele Taine prin care Dumnezeu se salasluieste in om si prin toate celalte neamurile vor trai in armonie si unitate.

Dealtfel si Maica Domnului a proorocit:
"46.Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47.Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48.Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. "
Dumnezeu sa ma ierte ca mi-am hulit si defaimat Mama cea din care am fost renascut si reinnoit adica Biserica Ortodoxa Romana si am propagat erezii si invataturi gresite datorita mandriei celei multe.

Last edited by mihailt; 21.02.2010 at 22:26:23.
Reply With Quote