View Single Post
  #4  
Vechi 27.04.2011, 23:24:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si s-o primeasca in imparatia Lui! Si eu am o bunicuta care a plecat la Domnul si care nadajduiesc foarte tare ca e in rai acum. S-a dus atat de lin si usor, ca ai mei nici nu si-au dat seama imediat ca a a murit, deci nu i-au aprins lumanare decat dupa. In casa era aprinsa insa candela, ca era vineri. Nu stiu daca se socoteste ca a murit cu sau fara lumanare, dar stiu sigur ca toata viata ei a ars ca o lumanare, daruind lumina, pana in ultima clipa.

Sigur Dumnezeu a vazut si a primit gestul tau de a-i aprinde bunicii o lumanare si cred ca se considera ca a murit cu lumina.

Aprinderea lumanarii la capatul muribundului e doar un act simbolic - simbolizeaza lumina faptelor sale bune si nadejdea in Hristos, lumina lumii - dar nu ii adauga fapte bune si nici nu ii scade din pacate omului. Nu mantuieste lumanarea! Stai linistita, daca a daruit lumina sufleteasca cat timp a trait, e nadejde.

Traditia spune ca pentru mortii fara lumanare este bine sa dai preotului o faclie, cu care sa slujeasca in noaptea de Pasti. Sa ai grija sa ii faci toate randuielile, sa dai sarindar (40 de liturghii) la manastire pentru ea si dupa aceea, sa o pomenesti cat oi fi tu, asa cum se zice la parastas: Vesnica pomenire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote