View Single Post
  #10  
Vechi 26.09.2008, 15:37:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Pentru un crestin este valabila afirmatia lui Isaac Bashevis Singer, laureat al premiului Nobel, "ganditorii materialisti au atribuit mecanismului orb al evolutiei mai multe miracole, coincidente improbabile si minuni, decat i-au atribuit vreodata lui Dumnezeu toti teologii din lume"
Isaac Bashevis Singer a luat premiul nobel pentru literatura!!! Tu daca iti rupi piciorul te duci la dentist sa ti-l repare?
Stiu ca sunt si alti laureati ai premiului nobel care fac tot felul de afirmatii populiste dar sunt si mai multi cei care sunt atei declarati. Cred ca o selectie convenabila doar de o parte sau de alta nu e o atitudine corecta!
In primul rand m-am folosit de o afirmatie a unei personalitati. Pentru ca este din alt domeniu este o dovada ca teologia nu detine monopol cu privire la existenta lui Dumnezeu si aducerea lumii la existenta. Exemplul folosit de tine este irelevant pentru mine, pentru ca nu trebuie sa fac facultatea de teologie ca sa vorbesc despre Dumnezeu, dupa cum multi fizicieni nu au fost fizicieni, ci matematicieni, sau invers. Altii au produs "revolutii" ,in sesnul bun al cuvatului, in alte domenii.
Reply With Quote