View Single Post
  #37  
Vechi 17.01.2017, 16:12:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iorest

Am gasit aici pe forum hotararea patriarhului ecumenic.
Unele biserici apartin de Constantinopol. Grecii apartin de el.
Stiu ca exista un patriarh pentru toti ortodocsii, acum ca unii nu vor sa apartina de el, e altceva. Nu ma pricep deloc la jurisdictiile astea, cine si de cine apartine.
Există un Patriarh onorific, dar Bisericile sunt autocefale, B.O.R. e autocefală de pe vremea lui Cuza, până și-n Grecia există un sinod care are cuvântul final, nu preia dictate de la Constantinopol.
B.O.R. are alt an onorific.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din experienta mea pot sa spun ca daca ma simt bine si am cele necesare, am putere si bucurie sa ma rog, sa merg la biserica, sa fac fapte bune. Si atunci? E ceva ciudat aici.
Voi spuneti exact invers - daca ti-e foame, daca esti bolnav, daca esti sarac, esti mai bun in credinta, te rogi mai bine, te duci la biserica si etc.
Si totusi suntem toti oameni, cu aceleasi nevoi omenesti.
Din ce am văzut Sfântul Nectarie de exemplu a avut o copilărie săracă, și nu cred că e singurul ierarh sau Sfânt, chiar și cuviosul Porfirie Bairaktaris sau Paisie Aghioritul ai cărui părinți au prins și schimbul de populație și strămutarea din Capadocia în Grecia.
Plus că majoritatea statelor ortodoxe au fost sărace și prinse în diferite războaie, ba cu otomanii, ba conflicte zonale sau mondiale.

Deci sărăcia, lipsurile, foametea, au fost o constantă pentru ortodocși și totuși oamenii nu au renunțat la credință deși poate au avut multe meciuri de conștiință.

Acum există și tipologia omului care vrea o Evanghelie a prosperității, dar tipologia asta se pliază mai mult pe gândirea apuseană și materialistă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote