View Single Post
  #13  
Vechi 05.02.2012, 18:00:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Tare sunt curios ce-o face studentul care mai stă cu alți colegi în cameră. Cum îi face cu linștea și izolarea? Cum îi face cu teatralismul? N-are unde să stea în altă parte. De ce-i pasă lui mai întâi? De teatralism, sau de liniște, de rugăciune colectivă?.. Sau, nu mai bine, pune genunchii jos în fața iconiței lui, acolo în colțișorul lui, și aprinde candela sau mai toarnă niște untdelemn îngrijind-o?! Ce să facă altceva, că și el are canon?! .. Să-i dea bătaie acolo, cu convingere, că Dumnezeu are grijă de liniște! Să privească flacăra căndeluței lui, și să rostească cu credința, preasfântul nume al Maicii Domnului! Să fie precum vameșul din Evnaghelia de astăzi pentru o clipă, sau două, și să lase totul în mâinile Domnului! Să se roage și pentru frații lui!

Eu nu am fost în această situație, și cred că ar fi mai de folos, să las pe altcineva să vorbească. Iertați-mă!
Mda, ai o preocupare mai exista a exemplelor dar nu asta este pacat . Pacat ca pui problema pamfletar .
Eu insa iti dau un exemplu si mai serios decit al studentului tau care are multe locuri in camera lui de camin (in timpul zilei sau a noptii cind altii dorm sau sunt absenti) sau inafara caminului (te gindesti tu singur , ia sa vedem poti intui ?) pt. a se ruga . Pt. a fugi de formalism si de rugaciunea din buze si a cauta nu vorbe multe ,,precum neamurile" ci a scoate din inima rugaciunea sa .
Deci spuneam , oare cum s-or fi rugat studentii din puscaria Pitestiului a anilor '50-'52 care nu numai ca erau 40-50 cantonati in ,,Camera 4 spital" dar ca erau urmariti continuu pe durata unei zile tocmai pt. a nu-i lasa sa se roage si care macar atunci cind exista suspiciunea ca s-ar ruga erau luati la bataie .
Immm ? Si ce rugaciuni faceau ?
Dar parintele Arsenie Papacioc ,care in volumul ,, Imn pt. crucea purtata" este prezentat de Virgil Maxim ca era in celula Aiudului si se ruga in patul sau in timp ce in celula ceilalti discutau sau faceau rugaciunea ,,Candela vesnica" , se deschisese usa, la un moment dat, si intrase un gardian pt. un control, s.a.m.d. iar el cind a fost miscat de Maxim atunci a revenit din transa si s-a interesat ce s-a intimplat.
Dar cei 8 bolnavi de TBC izolati in zarca Aiudului, care au fost inspectati de catre Nikolscki si a constat ca erau emaciati , retine, emaciati, vlaguiti de putere (nu ca studentul) imbracati dor in zeghe in iarna si in infometare de 4 zile ... deci Nikolscki interesindu-se de ei ce fac de nu mor a poruncit sa li se taie si piinea si sa nu li se mai dea medicamente anti-TBC, a primit ca raspuns ca nu mai traiesc decit cu rugaciunea . Astfel, a poruncit sa fie impiedicati sa se mai roage, ca sa se termine odata cu ei !
Asadar, cum rauseau acesti morti in viata sa se mai roage ?
Deci acestia, si si altii asemenea lor, si in conditii exceptional diferite de ale studentului tau, cum crezi ca faceau rugaciunea adevarata , din inima si nu din gura ????
Ori despre rugaciunile lor stim f. bine din memorialistica inchisorilor comuniste, iar ca au ajuns sfinti cei mai multi dintre ei stim din existenta sfintelor moaste descoperite la Aiud in Ripa Robilor !

In esenta, conteaza daca vrei sa te rogi , ca de vrei , gasesti si locuri si timpuri si si concentrare si tot ce-ti trebuie . Daca nu, duci legata de gitul tau o traista de scuze .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote