View Single Post
  #18  
Vechi 05.02.2012, 18:51:23
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Fiecare dintre noi este incredintat ca detine un adevar si in numele acelui adevar, isi spune deschis parerea, respectand-o in acelasi timp si pe-a celorlalti. Oricum, adevarul nu-l detin eu si nici tu, asa cum vrei sa lasi impresia. Fiecare caz e izolat, iar eu pot sa-ti spun despre aceiasi sfinti ai inchisorilor ca ar fi dat orice sa se poata ruga impreuna... Daca era imposibil, nu inseamna ca asa voiau sau asa trebuia. In fiecare familie e altceva. Unii stau inghesuiti intr-o singura camera, altii cine stie din ce motive le ingaduie Dumnezeu sa se roage cu folos impreuna, fara sa fie in nu stiu ce secte. Dar daca duhovnicul ne da incredere ca facem bine ce facem, parerea ta nu stiu cat mai conteaza. Nu pentru ca n-ai avea ce spune, ci fiindca aduni doar subiectiv, fara sa pui suflet, dragoste si intelegere, ca despre smerenie, n-are sens sa mai vorbim.



Nu stiu la ce barbatie te referi. Ceea ce faci tu e departe de a putea fi numita astfel.
Daca duhovnicul invata asa, atunci nu mai avem ce discuta !

Nici macar nu ai patruns , ca de obicei de altfel, ceea ce am scris eu !
In orice postare a mea relativismul , privitor la existenta si a altor pareri, este prezent , numai ca tu nu il vezi nici o data iar pe mine nu ma ipiedica sa imi spun parerea franc. Ca nu vezi, este treaba ta !
Dar ca nu esti apreciat pt. ceea ce faci , pt. pareri, pt. idei, pt. iubirea aproapelui, pt. pacea si linistea lumii de fiecare data cind defapt iti doresti acest lucru, se vede din atitudinea ta .
Eu nu mi-am propus sa stau si sa ma tot explic pina ce vei intelege si tu . Daca intelegi bine , daca nu, este treaba ta , dar eu la pareri superficiale privitoare la postarile mele nu-ti voi mai raspunde !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote