Subiect: Excomunicare
View Single Post
  #9  
Vechi 07.05.2016, 13:30:49
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Mai oameni buni, NU VREAU SA FAC PACATE SAU FAPTE ANTISOCIALE !!!!! Pur si simplu nu ma regasesc nici in BOR nici in BRC nici in alta biserica,nici nu cred ca "Dumnezeu prefera lemnul" .De cand fac voluntariat si ma implic in campanii umanitare (atat cat pot,din toata inima) viata mea e schimbata in bine(aici l-am gasit pe Dumnezeu).Desi l-am rugat pe preotul BOR sa ma taie de pe lista tot figurez desi nu mai platesc taxa. Desi sunt amenintata ca daca nu platesc nu voi fi ingropata crestineste,e ok banii pt asa ceva las scris sa fie dati tot pt campanii umanitare.Deci ideea e ca nu vreau sa figurez pe lista BOR impotriva dotintei mele
Pe la campaniile umanitare se invart multi microbi si multi bani. Poate te-au contaminat fara sa iti dai seama si acum ai inceput sa apesi pe drepturi, nu-i asa? Mai apoi si pe merite etc.
Eu zic sa iti iei un pic de ragaz, dincolo de influentele evidente ale mediului in care lucrezi, si sa cugeti daca voluntariatul acela are rostul sa te scoata din Biserica ori, mai degraba, sa iti dea prilejul unor fapte bune cu adevarat.

As vrea sa iti impartasesc o constatare de-a mea, dupa multi ani petrecuti intre oameni cu activitati "umanitare": cei care se implica in astfel de lucruri, precum si cei din domeniile de intrajutorare (medici, psihologi, preoti, asistenti sociali etc.) adeseori devin infumurati si coplesiti de importanta faptelor lor. Chiar daca au cele mai bune intentii la inceput, cu vremea ajung sa se creada plini de putere si importanti. Pe nesimtite, asa... Se hipertrofiaza importanta omului, a valorii si puterii personale, individul are impresia tot mai puternic ca totul sta in mainile oamenilor. Toata istoria lumii arata fenomenul asta si putem sesiza si consecintele lui.
De aceea, ar fi bine sa cercetezi daca nu cumva si pe tine te-a luat valul umanismului si sa te intrebi foarte serios daca nu cumva iti zadarniceste toate faptele bune, acelea facute prin harul lui Dumnezeu si in numele lui Hristos.

P.S. Daca te supara anumite lucruri din BOR, impaca-te cu gandul ca nu esti singura in situatia asta. Multe se intampla si nu sunt putini cei care le poarta. Dar solutia e sa te dezici de Hristos doar pentru ca ai intrat in gasca unor oameni descurcareti care fac afaceri pe spinarea necazurilor altora si care se autointituleaza umanitari?... Sau pentru ca te-au mahnit o serie de oameni din BOR?

E doar o opinie, sper sa nu fie cu suparare. Dumnezeu sa te lumineze in alegerile tale si sa iti daruiasca smerita cugetare!

Last edited by ahilpterodactil; 07.05.2016 at 13:35:18.
Reply With Quote