Subiect: Cum sa ma rog?
View Single Post
  #5  
Vechi 17.05.2012, 23:23:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Următoarele mici trucuri vă vor ajuta mult:
-poziția optimă de rugăciune este poziția în genunchi. Nu toată lumea cunoaște în mod corect această poziție. "În genunchi" nu înseamnă cu fundul sprijinit de glezne, ci înseamnă că trupul descrie o literă "L", în care inflexiunea "L-ului" este dată de genunchi. Cu alte cuvinte, coapsele trebuie să fie verticale, iar trunchiul drept (sau imperceptibil înclinat înainte). La început, nu veți rezista în asemenea poziție mai mult de 5 minute, dar repede veți descoperi că este OK.
-mâinile trebuie să fie în contact deplin una cu alte, împreunate în dreptul pieptului.
-începeți prin devoțiunea Sfintei Cruci "În numele Tatălui...".
-apoi, timp de cel puțin un minut, NU vă rugați, ci vă "adunați gândurile". Nu poți să treci de la un film sau o lectură direct la rugăciune, nu poți să te arunci în genunchi și să te rogi cu adevărat, ci mintea noastră are nevoie de o ieșire din preocupările de până atunci și de a se pregăti puțin pentru preocupări de alt ordin.
-în același sens, ajută liniștea. Domnul nostru adesea s-a rugat pe munte. În întuneric. În izolare. Singur în grădină. Dacă El a simțit această nevoie, cu atât mai mult o simțim noi.
-Începeți cu o rugăciune ca să....vă rugați cum trebuie. Are și rugăciunea nevoie de "epicleza" ei. Apostolii i-au cerut lui Cristos să îi învețe cum să se roage. Să facem la fel. Să spunem: "Duhule Sfânt, eu vreau să mă rog, dar nu prea pot. Fii bun, iubitorule de oameni, și ajută-mă să mă rog cum trebuie!"
-În continuare ascultați de ce vă dictează vocea lăuntrică din inimă. De regulă, mie îmi spune să încep cu un "Tatăl nostru" și pe urmă să mă rog cu intenția specifică.
-Nu uitați să spuneți, din când în când, și rugăciuni cu intenția specifică a laudei sau a mulțumirii. Amintiți-vă de cei zece leproși: oare nu toți zece s-au vindecat ? Fiți asemenea aceluia care îi mulțumește Domnului, și nu asemenea celor nouă de care nu a mai auzit nimic.
-La sfârșit, dacă e vorba de rugăciune de cerere, lăsați-o deschisă. Nu fiți imperativ, lăsați-L pe Domnul să facă așa cum El știe mai bine.
-Nu uitați să-i mulțumiți și îngerului dv gardian și sfântului dv protector. Ei vă inspiră și vă poartă de grijă, sunt asistenții urcușului dv.

Spor la rugăciune !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.05.2012 at 23:25:53.
Reply With Quote