Subiect: Cum sa ma rog?
View Single Post
  #7  
Vechi 17.05.2012, 23:34:41
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ce rugaciuni sa spun , si cum sa ma rog, ceva sfaturi? Multumesc
In Biblie este scris:
"Si tot astfel si Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra: caci nu stim cum trebuie sa ne rugam. Dar insusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite." (Rom.8:26)

"...nu stim cum trebuie sa ne rugam..."
Iata dar o particularitate pe care a observat-o Pavel la viata de rugaciune a crestinului. Insa prin revelatia divina cu care era daruit eruditul apostol, acesta afirma spre mangaiesrea noastra:
"...Duhul ne ajuta in slabiciunea noastra..."
"...Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite..."

Binecuvantat sa fie Domnul nostru Iisus Hristos care, mai inainte sa plece ne-a lasat aceasta mangaiere:
"Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile..."

Asadar venim inaintea lui Dumnezeu cu stangacii, cu neputinte si adeseori cu temeri insa cata vreme venim cu inima sincera El nu se lasa asteptat.

Biblia spune ca Dumnezeu se reveleaza celui ce Il cauta din toata inima:
"Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." (Ier.29:13)

Personal, afara de rugaciunea "Tatal nostru" nu am rugaciuni standardizate, sablonate de altii, indiferent cat de induhovniciti ar fi fost ei.

Mie mai de folos mi-a fost si imi este sa vin inaintea lui Dumnezeu ca inaintea unui Tata.
Reply With Quote