Subiect: Ajutor
View Single Post
  #3  
Vechi 23.06.2021, 13:23:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SerbiZs Vezi mesajul
Nu știu dacă acesta este locul cel mai potrivit in care sa scriu asta, dar am nevoie de mare ajutor...
Am un foarte mare necaz... M-am certat cu draga mea iubită dintr-o prostie, iar acum nu vrea să mai audă nimic de la mine, ignoră tot ce ii spun... Nu sunt mânios deloc pe ea, o înțeleg deplin, dar o iubesc mult prea mult ca sa o las... Este prima mea iubire adevărată, este singura persoana cu care mă înțeleg, singura persoana cu care am absolut totul în comun, și este totul pentru mine... Mă tot rog lui Dumnezeu și Sfintei Născătoare cu credință și lacrimi și multă speranță, dar incep sa îmi pierd toată speranța încet încet... Va rog foarte mult, sunt atât de îndurerat... Rugati-va pentru noi doi... Pentru Șerban și Ana... Aveam până și planuri de a ne căsători și eram logodiți... Nu vreau sa o pierd... Va rog rugati-va pentru noi și spuneti-mi ce as putea face, am foarte mare nevoie de ajutor...
Nu te lua dupa @gpalama, e un teolog raspopit.

Te face prost, ti se erijeaza in sef, pare ortodox folosind un limbaj de lemn taiat cu toporul, semianalfabet, te umileste, loveste cu cruzime in persoane, iti da lectii, iti da canoane de rugaciune dupa care te pune sa crezi in barfe si superstitii... cica ”vezi tu ce se intampla”.

Pai nu vede ”stimabilul” ca tu te rogi lui Dumnezeu si psf.Nascatoare? In loc sa se roage si el pentru tine, sa-ti ia sarcina de pe suflet, el te trimite sa te rogi la sf. Spiridon subantelegandu-se ca ar vrea sa lepezi rugaciunea la Dumnezeu si la psf. Fecioara dupa care isi inchipuie ca e mare duhovnic asa ca Cleopa sau Papacioc cu care se bate in piept doar ca sa ma acuze pe mine. Sa vezi dupa postarea asta cum ma face sectant, eretic, satana si cum ma blesteama deviind de la subiect sustinand ca eu defaim ortodoxia, ca eu sunt indracit nu el. Asta e ”invatatura” lui crestina, ORTODOXA, strica orice subiect de discutii ca sa-si glorifice necredinta nepasandu-i de cititori. Se crede tare, se crede biserica, se crede ortodoxia cand defapt e doar un securist ce conduce fara carnet un tanc sovietic, stand bine camuflat printre credinciosi.

Il asculti, te iei dupa el, te auto-blestemi singur aia se intampla si poate o si patesti rau de tot daca apelezi la astfel de gicute si gicuti ascunsi ce dau in globul planeta-tarot mintind si dand porunci din dreptul icoanei unor mari pastori ortodocsi ai Athosului cum a fost sfantul Grigorie Palamas, mare aparator al Adevarului.

Sfatul meu ortodox este sa nu te iei dupa sfaturile a tot felul de oameni ce dau in bobi si se bazeaza pe intamplare ci sa inveti de la Dumnezeu, de la sfinti, sa o respecti pe logodnica ta ca persoana, ca pe o persoana, ca pe un aproape. Daca te-ai certat cu ea inseamna ca ai acuzat-o, ai lovit-o, ai agresat-o, ai chinuit-o, ai vrut de la ea placeri, ai vrut s-o supui, ai vrut sa arati cine e seful, ai vrut s-o umilesti si ea desi logodita fiind a renuntat si a hotarat sa termine relatia si sa nu mai auda de tine caci si-a dat seama ca esti doar un terorist.

Daca te-ai certat din prostie atat de rau incat pentru ea cearta asta e un fel de divort atunci gata, trebuie s-o respecti, sa-i respecti hotararea, sa o respecti ca persoana, aia inseamna iubirea, nu o poti silnici sa-ti implineasca visul tau.

Ai vrea sa ne rugam pentru relatia ta de iubire, pentru viitorul tau, pentru impacare, dar tu ce oferi Domnului? Ce jertfesti tu? Esti gata sa te schimbi? Esti gata sa nu mai faci scandal? Esti gata sa n-o mai umilesti? Esti gata sa urmezi poruncilor ortodoxe? Esti gata sa-ti asumi o viata de ortodox?

Trebuie sa-ti vezi de viata ta, sa-ti vezi de Dumnezeu, iar pe ea sa o respecti atat de mult incat iubirea ta pentru ea sa se preschimbe in mila incat in viata ta sa nu-ti mai permiti s-o ranesti in asemenea hal fara de hal calcandu-i voia libera prin tot felul de santaje emotionale si reprosuri si acuzatii infernale.

Deci pocaieste-te si nu o mai acuza si ea va simti schimbarea ta si daca te-a iubit cu adevarat atunci te va mai iubi vazand ca o respecti. Ce va fi insa cu relatia voastra asta numai Dumnezeu poate stii. Dragoste cu dea sila nu se poate!... darmite atunci cu forta? Si pentru ce?

Iubirea divina face mila in timp ce iubirea de sine a omului isi face numai griji.

Leapada deci grijile si iubeste-ti logodnica si cere-i sincer iertare, pentru ca bei, pentru ca fumezi, pentru ca injuri, pentru ca esti rau, pentru ca nu-L iubesti cum se cuvine pe Dumnezeu, mai inainte de orice si mult, mult, mult mai mult.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.06.2021 at 14:44:51.
Reply With Quote