View Single Post
  #1539  
Vechi 12.03.2011, 19:27:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Am citit acum, dar ii dau dreptate lui Mihnea. Exact off-ul lui l-am avut si eu multa vreme dar mi-a trecut. Nu pentru ca as accepta acum ceea ce nu merge bine in Biserica Ortodoxa ci pentru ca mi-am dat seama pana la urma, dupa ani de zile de durere, ca nimeni nu ma obliga sa accept ceea ce nu merge in aceasta biserica, ci dimpotriva, sunt libera sa actionez dupa propria-mi constiinta, si nu trebuie pentru asta sa ma convertesc la alta biserica asa cum a facut Mihnea.

Revenind, biserica nu poate sa ii zica unui om ca, in afara curtii sale era mort, dar de cand a intrat in curtea sa este viu doar pentru ca i-a pasit pragul. Ori era viu si inainte pentru ca Botezul lui catolic era valabil, ori era mort pentru ca Botezul catolic nu era valabil si ca atare, cand a pasit pragul curtii ortodoxe, l-a inviat prin Botezul ortodox administrat in aceasta biserica. Fara Botez valabil insa, nu se poate invia nici un mort sufleteste (mort sufleteste = cu pacate).
Spre deosebire de neoprotestanti, noi nu facem filozofie. Daca nu intelegem ceva trebuie sa ne informam, in mod sigur gresim noi si nu sfintii. Si eu am fost ateu si nu am gasit apropae nimic gresit in BO. Afara de ceea ce mai gresesc oamneii, ca orice oameni. Daca sfintii mari au zis asa despre iconomie, atunci ei au dreptate, nu noi, care ne dam cu parerea. La cei ce sunt in afara Bisericii, dar fac Taine, adica sunt crestini, acelora li se considera o forma exterioara a Botezului. De exemplu Sf. Ioan boteza cu apa, iar apoi au primit botezul si cu Duh Sfant.