View Single Post
  #7  
Vechi 08.05.2013, 20:47:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Numai trupul Maicii Domnului, ca Maica a Vietii, a fost ridicat dupa moarte la cer. Nu am cunostinte ca trupul altcuiva sa fie ridicat la cer dupa moarte. Trupul lui Ioan ar trebui sa fie in Efes dupa cum reiese din relatarea vietii sale:

"Dupa Adormirea Maicii Domnului, Sfantul Apostol Ioan a mers la Efes, in Asia, propovaduind credinta crestina. Aici, a refuzat sa aduca ofranda cuvenita in templul roman al zeitei Artemis din Efes (azi in Turcia), in timpul persecutiilor anticrestine ale lui Domitian (81-96 d.Hr.), fapt pentru care a fost arestat si dus la Roma, unde ar fi fost supus supliciilor. Ulterior a fost exilat pe insula Patmos (Grecia), unde a scris Apocalipsa, in anul 95 d.Hr., iar dupa moartea imparatului Domitian (96 d.Hr.) s-a intors la Efes, scriind Evanghelia in jurul anului 100 d.Hr. Sfantul Ioan s-a mutat la Domnul in al treilea an al imparatiei lui Traian (98-117), in Efes".


Cand am vizitat mormantul Maicii Domnului din Efes am trecut pe langa un locas de cult inchinat lui Ioan, dar ghidul nu a dorit sa oprim. Asa ca nu stiu daca era doar o biserica ridicata in cinstea lui Ioan sau era chiar si locul in care a fost ingropat.
Reply With Quote