View Single Post
  #264  
Vechi 22.05.2013, 23:58:20
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Din cate am vazut, celor de pe stil vechi (ma refer la mireni) le merge bine, se inteleg bine sotii intre ei, sunt uniti (fiind o comunitate mica), iar la ei chiar nu vezi mai deloc ca barbatii sa-si insele sotiile (la ei e foarte mare pacat). La noi am vazut ca se trateaza la "caldicel" spovedania (oameni cu pacate destul de mari si care nu s-au mai spovedit cu zecile de ani iau impartasanie).
Dar nu sunt de acord cu refacerea Tainelor care se fac odata in viata (de ex la Mirungere te pune ca la Botez sa te lepezi de 3 ori de satana si sa te unesti cu Hristos). Nu stiu, cineva mi-a zis, si sper ca am inteles gresit, ca un preot a intrebat pe cineva care se trecea de pe nou pe vechi daca :"te lepezi de Hristosul cel vechi si te unesti cu Hristosul cel nou". Acest lucru nu mi se pare normal, dar poate persoana reespectiva a inteles gresit.
Eu, ca si sotul meu si ca multi alti credinciosi care-s fie pe vechi, fie pe nou, nu vreau sa-mi pierd mantuirea si sa ma duc in iad. Chiar daca am vazut si lucruri foarte bune pe stil vechi, totusi nu vreau sa ma joc de-a schimbatul religiei.
Reply With Quote