View Single Post
  #7  
Vechi 03.03.2009, 15:29:54
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Viata Pr.Teofil Părăian

[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Numele cunoscutului duhovnic de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, dinaintea călugăriei a fost Ioan. S-a născut pe 3 martie 1929 în satul Topârcea, în apropiere de Sibiu, fiind cel mai mare dintre cei cinci copiii ai părinților Ioan și Elisabeta.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]De mic copil și-a pierdut vederea și de aceea a urmat cursurile primare la Cluj, între anii 1935-1940, într-o școală de nevăzători. A întrerupt școala între 1940-1942 din cauza războiului, apoi a continuat gimnaziul într-o școală de nevăzători din Timișoara. În această perioadă a încercat să intre frate la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, dar, fiind foarte tânăr, acest moment a fost amânat. Părintele Teofil evocă totdeauna cu bucurie aceste momente și aceste locuri. Într-un interviu realizat pentru Radio Trinitas de pr. Ciprian Apetrei, consilier patriarhal, părintele Teofil a declarat: „Pentru mine, Mănăstirea Brâncoveanu, de la Sâmbăta de Sus este unica mănăstire. Nu zic că nu mai există alte mănăstiri, dar pentru mine nu mai există o altă mănăstire de măsurile Mănăstirii de la Sâmbăta. Mănăstirea aceasta este o mănăstire civilizată, o mănăstire îmbelșugată. Am cunoscut această mănăstire înainte de a mă așeza aici ca monah. Am venit aici pentru prima oară în 1942, când l-am cunoscut pe părintele Arsenie Boca. Voiam să mă fac călugăr, dar nu s-a putut atunci, pentru că mitropolitul Nicolae Bălan avea avut o concepție înaltă despre călugărie. Și ar fi vrut ca această mănăstire să-i cuprindă pe călugării licențiați în teologie“, a spus părintele arhimandrit Teofil.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Aici, la mănăstirea brâncovenească, l-a întâlnit pe părintele Arsenie Boca, iar acesta i-a vorbit despre Rugăciunea inimii - Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul - și l-a sfătuit cum să o practice. Este una dintre întâlnirile și personajele care i-au marcat cursul vieții. „Părintele Arsenie mi-a pus în atenție rugăciunea cu care se mântuiesc călugării, cum numea el Rugăciunea Doamne Iisuse Hristoase. Părintele nu a făcut o teorie cu mine despre rugăciune, ci mi-a spus practic ce să fac, cum să zic“, a mai declarat părintele Teofil pentru Radio Trinitas.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Dacă te faci călugăr, nu mai ai nici o dorință decât să fii călugăr“[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Între 1943-1948, a urmat cursurile Liceului „Constantin Diaconovici Loga“ din Timișoara, iar în 1948 a devenit student la Institutul Teologic din Timișoara. Despre această perioadă, părintele Teofil a precizat pentru ascultătorii postului de radio al Patriarhiei Române: „Eu am dorit foarte mult lucrul acesta, părinții mei nu au intervenit cu nimic. A fost hotărârea mea, întemeiată pe gândurile mele de atunci, și am venit la mănăstire cu toată bucuria. Când am venit la mănăstire, eu fiind deja absolvent de Teologie, știam care este situația unui călugăr, adică dacă te faci călugăr, nu mai ai nici o dorință decât să fii călugăr. Toți studenții la Teologie erau în internat. Era o viață ca de cazarmă. Aveam un program precis. Toți studenții erau obligați să fie în internat. Acest sistem era foarte bun, pentru că oamenii învățau să fie și disciplinați. Nu învățau numai carte, ci învățau și disciplina. Exista și un program de rugăciune“.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Un duhovnic trebuie să aibă inimă de părinte, inimă de frate, inimă de prieten“[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Teofil a devenit frate la Mănăstirea Sâmbăta, la 1 aprilie 1953, iar pe 15 august a fost tuns în monahism. În mănăstirea în care trăiește și astăzi a fost hirotonit diacon pe 15 august 1960, de praznicul Adormirii Maicii Domnului, de către mitropolitul Nicolae Colan, iar preot și duhovnic a devenit 23 de ani mai tarziu, pe 13 mai 1983, fiind hitonit de către mitropolitul Ardealului, Antonie Plămădeală. Pe 8 septembrie 1988 primește rangul de arhimandrit.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Teofil a devenit unul dintre cei mai cunoscuți duhovnici din România și nu încetează să sfătuiască, să îndrume și să spovedească pe toți cei care îl caută pentru a-și găsi liniștea și mângâierea sufletească. „Un duhovnic trebuie să aibă inimă de părinte, inimă de frate, inimă de prieten. Să nu fie indiferent, să nu stea în fața penitentului dezinteresat de cel care a făcut nu știu ce păcate. Important este să-l pui pe om pe cale bună, să simți că vrea să nu mai fie păcătos, să aibă interesul acesta de a se depăși pe sine însuși, să vezi că-s convertiți. Oameni informați sunt mulți, dar oameni care cred în ceea ce știu sunt puțini“, a mai spus părintele Teofil Părăian.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Înzestrat cu darul cuvântului[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Părintele Teofil a scris articole încă din studenție, la îndemnul mitropolitului Nicolae Mladin. A publicat numeroase studii în revistele teologice, însă propovăduirea cuvântului Sfintei Scripturi și al Sfinților Părinți ai Bisericii a început pentru cunoscutul duhovnic după anul 1990, când în țara noastră a fost posibă din ce în ce mai mult editarea și publicarea cărților de structură teologic-duhovnicească. Din anul 1992, părintele Teofil a început să fie invitat foarte des să susțină conferințe pe diverse teme în cadrul centrelor universitare, fiind foarte iubit și apreciat de tineri. „Darul meu cel mai de căpetenie este cel al cuvântului. La început nu eram hirotonit, dar părinții mă rânduiau la predică. Apoi am continuat când am ajuns preot, iar din â90, când s-a dat libertatea cuvântului, am ținut conferințe la care am fost invitat în special de tineri, de arhierei și de preoți. Am ținut conferințe în vreo 100 de orașe, din țara noastră, unele sunt centre studențești; am ținut cuvântări și în săli publice și din toate acestea au apărut 35 de cărți care s-au tipărit și răspândit în țară“, a mai spus părintele Teofil. [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]„Dăruiți entuziasm tineresc și echilibru matur celor care caută sfat părintesc“ [/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Mesajul de felicitare al PF Patriarh Daniel adresat părintelui Teofil Părăian, la împlinirea a 80 de ani [/SIZE][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][SIZE=4][/SIZE][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Preacuvioase Părinte Teofil,[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Cu prilejul acestei binecuvântate aniversări, privind tainica chemare pe care Hristos Domnul v-a adresat-o și admirând neobosita lucrare pe care o împliniți ca răspuns în Biserica Sa, vă transmitem prețuirea și binecuvântarea Noastră. Căutat și ascultat de credincioșii doritori de îndrumare spirituală, cuvântul Preacuvioșiei Voastre este privit ca al unui duhovnic înțelept. Cultivând în viață cu recunoștință darurile primite, Dumnezeu v-a dat puterea de a privi, cu discernământ duhovnicesc și pastoral, chipul sufletesc al celor care vă cer sfatul.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Prin cărțile mărturisitoare, peste treizeci la număr, prin predicile misionare, prin conferințele la care sunteți invitat și prin interviurile pe care le acordați numeroaselor publicații religioase, dar și unor posturi de radio și televiziune, cu precădere Radio TRINITAS și Televiziunea TRINITAS TV, dăruiți entuziasm tineresc și echilibru matur celor care caută sfat părintesc.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Având ca reper Sfânta Scriptură și model viața și învățăturile Sfinților Părinți, dar și experiența duhovnicească proprie în mănăstire, prezentați cu multă râvnă și bogată înțelepciune dreapta credință, adresându-vă atât oamenilor simpli, cât și intelectualilor, atât personalităților din viața publică, cât și tinerilor care au mare nevoie de sfat.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Trăitor în Mănăstirea Sâmbăta de Sus, ctitorie a Sfântului voievod martir Constantin Brâncoveanu, promovați o legătură frumoasă între teologie și literatură, realizând prin cuvânt îndrumător simbioza dintre valorile spirituale și creațiile artistice.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Cu recunoștință față de Dumnezeu pentru darul pe care l-a făcut Bisericii noastre în persoana Preacuvioșiei Voastre, vă dorim zile îndelungate, cu deplină sănătate, rugându-L pe Hristos Domnul să vă țină aprinsă candela lăuntrică a credinței, dăruindu-vă bucuria de a fi mereu sfeșnic luminos al Ortodoxiei românești.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Întru mulți și buni ani![/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]Cu aleasă prețuire și binecuvântare,[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][SIZE=4]† DANIEL[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=#3e3e3e]Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române[/COLOR][COLOR=#3e3e3e][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4] [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
Reply With Quote