View Single Post
  #256  
Vechi 20.04.2015, 11:10:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu prea cred in treaba cu "controale la sange". Nu acum, cel putin. N-au nici un interes in sensul asta. E doar o chestiune ritualica. De altfel nu-l vad pe Patriarh dezbracat si intors pe toate partile si fiecare bucata de haina scanata cu raze X.
Ca doar nu-si inchipuie nimeni ca trebuie sa intre cu o torta acolo.

Argumentul cu fosforul nu tine, fosforul alb e un produs modern.

http://en.wikipedia.org/wiki/Phospho..._and_discovery

Phosphorus was the 13th element to be discovered. For this reason, and also due to its use in explosives, poisons and nerve agents, it is sometimes referred to as "the Devil's element".[45] It was the first element to be discovered that was not known since ancient times

Asta ca "nu arde" e o chestiune destul de indoielnica si contestata.

Uite ce scrie si par. Petru Pruteanu:

Citat:
Ei, scriu și eu ceva. Poate că unele lucruri le repet, iar altele le nuanțez.
Cred că toți consideră că Lumina de la Ierusalim este sfântă într-un anumit fel. Și nu doar cea de la Ierusalim, ci și cea care este pe Sfânta Masă dintr-o biserică de la țară. Orice biserică ortodoxă este Betleem, Tabor, Ierusalim, Golgota și Sf. Mormânt. Nimic nu-i lipsește!
Întrebarea este dacă se aprinde sau nu în chip minunat.
Eu am fost în 2004, chiar în Sâmbăta Mare, acolo de față. Dacă sincer, nu știu ce să zic... Un lucru vă zic totuși: să fiți atenți că bărbile iau foc chiar și în prima secundă după aprinderea acestei lumini! :x6
Desigur unii mă vor judeca că nu sunt credincios. Ba sunt f. credincios (nu și credul) și v-am spus ce se întâmplă real cu acel foc!
Și aprinderea lumânărilor la alte persoane decât la patriarh se pare că este un mit. Doar se vorbește, dar nimeni nu a văzut sau a filmat/fotografiat fenomenul.
http://www.teologie.net/forum/viewto...tart=80#p29542

Asta cu barbile o suspectam si eu, din filmarile care le-am vazut cei care isi dadeau cu focul de la lumanari pe fatza nu aveau barba si o faceau pentru cateva secunde, plimband lumanarile, chestie care o poate face oricine si oricand.

Apropo si de filmari e interesant cum de toate care sunt sunt de f. proasta calitate, parca sunt facute cu un werbcam de acum un deceniu si mai bine, mai ales acum cand toata lumea are cate un telefon istetz sau un DSLR ca sa nu mai vorbim de camere de inalta rezolutie, profesionale, etc.


Argumentul dl. Dragomir cu "minune publica" iarasi nu tine - in Biserica Sfintei Invieri poate fi oricine prezent, AFIK indiferent de confesiune.

Si exista si miracole "limitate" ca arie geografica e drept, poate nu cu un simbolism atat de puternic.

Deci astea cam pica.

Oricum, argumentele nu sunt si nu trebuiesc indreptate impotriva a ceea ce pare a fi un miracol ci a circului mediatic cu avionul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote